Prawosławna pielgrzymka na Grabarkę

Radio Watykańskie

Pielgrzymują nie tylko katolicy. Jedna z najliczniejszych pieszych prawosławnych pielgrzymek w Polsce - ponad 250 osób - wyruszyła 13 sierpnia z parafii św. proroka Eliasza w Białymstoku.

 

Na miejsce - Świętą Górę Grabarkę - pątnicy dotrą 18 sierpnia, w przeddzień Święta Przemienienia Pańskiego.

 

Tegoroczna trasa wiedzie między innymi przez Zabłudów, Narew, Klejniki, Stary Kornin, Kleszczele, Milejczyce i Żerczyce. Pielgrzymi idą z modlitwą, śpiewają pieśni religijne, wielu niesie też swoje krzyże intencyjne.

 

- Chodzę przede wszystkim o zdrowie, o pomyślność w rodzinie. Zmieniam stan cywilny i idę też w intencji szczęśliwego małżeństwa, żeby ono jakoś się układało i trwało w zdrowiu w szczęściu, miłości. Każdy, kto ma krzyż, niesie go w jakiejś intencji: czy to o zdrowie, w intencji chorych, czy to dziękczynnie - mówią pielgrzymi.

 

- Przychodzi ten czas, człowiek musi tam być i już. Zawsze można mieć chwilę refleksji nie tylko o tym życiu doczesnym, ziemskim, ale i też zastanowić się nad życiem wiecznym, życiem duchowym. A pielgrzymka w szczególności w tym pomaga - mówią pątnicy. Inni im wtórują dodając: - Chciałabym podziękować Bogu za dobre zdanie matury w tym roku. Pomodlić się również za moich bliskich, którzy nie mogą uczestniczyć w tej pielgrzymce.

 

Niesamowita atmosfera tutaj panuje, dlatego tak dużo ludzi zbiera się co roku. Idziemy, żeby podziękować Panu Bogu za to całe dobro, którym nas obdarzył. Poprosić w jakiejś intencji. Święta Góra Grabarka to jest góra krzyży. Krzyż jest symbolem naszego życia. Wypisane są tam imiona bliskich, za których chcę się pomodlić. Więcej jest modlitwy, więcej jest łaski Miłosierdzia Bożego. Ja robię sam krzyż od wielu lat bez gwoździa".

 

Święta Góra Grabarka jest jednym z najważniejszych sanktuariów prawosławnych w Polsce. Piesze pielgrzymki wyruszają tam nie tylko z Białegostoku, ale też z Sokółki, Jabłecznej, Warszawy, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz, Hajnówki i Białowieży. Corocznie na Święto Przemienienia Pańskiego pielgrzymują na Świętą Górę Grabarkę tysiące wiernych z całego kraju i zagranicy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook