Ewangelia nie jest przeznaczona dla egoistów

Chrześcijaństwo nie jest tylko dla moherowych beretów - mówił red. Tomasz Terlikowski do młodzieży zgromadzonej w Kalwarii Pacławskiej na 24. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych. Natomiast abp Józef Michalik zauważył, że o sensie realizowania takich zjazdów świadczy liczba uczestników.

 

 - Ewangelia nie jest przeznaczona dla egoistów, jest dla wspólnoty, dla człowieka, który potrafi się otworzyć na drugiego - mówił w homilii abp Józef Michalik. Zachęcał, by przyjaźń budować na trwałym fundamencie i wystrzegać się naiwności, która spowoduje wewnętrzne poranienia.

 

Wskazywał też, że, aby miłość była trwała, musi w niej zagościć Bóg. Powołując się na badania przeprowadzone przez amerykańską profesor Mercedes Wilson podał, że małżeństwa cywilne rozpadają się w 50 procentach, a w przypadku kościelnych, w których oprócz niedzielnej Mszy św. jest także wspólna modlitwa w domu, rozpada się 1 na 1429.

 

Postawił również pytanie - czy spotkania takie, jak FSM, są potrzebne? - Odpowiedzią są sami młodzi, którzy tak licznie przybywają co roku na Kalwarię - stwierdził.

 

W poniedziałek prelekcje do młodych wygłosili Tomasz Terlikowki i Marek Nowicki. Pierwszy mówił o pokusie współczesnego świata, który próbuje chrześcijaństwo zrzucić do lamusa.

 

- Mówi się, że chrześcijaństwo jest dla moherowych beretów i pań, które mają zbyt wiele czasu, by tylko oglądać latynoskie telenowele. Tymczasem, dla mnie, bycie chrześcijaninem jest najwspanialszym doświadczeniem, jakie mnie spotyka - mówił podczas konferencji pt. "Ciemna strona mocy" redaktor Frondy. Natomiast reporter Faktów TVN opowiadał o sile, jaką czerpie z życia wiarą. Wieczorem na scenie zagościła Ewa Uryga z karmelitańskim zespołem Twoje Niebo.

 

Dziś ma miejsce spotkanie z aktorem Adamem Woronowiczem, odbędzie się także nabożeństwo uzdrowienia wspomnień oraz druga konferencja Marka Nowickiego, który da świadectwo doświadczenia Boga w swojej wspólnocie. Wieczorem natomiast koncert A&D, a potem prezentacja multimedialna o pięknie Karpat Grzegorza Leśniewskiego, polskiego fotografa przyrody.

 

FSM czyli Franciszkańskie Spotkanie Młodych to forma wakacyjnych rekolekcji, organizowana w duchu franciszkańskim, która ma ponad 20-letnią historię. Pierwszy FSM odbył się w roku 1988. Od tego to czasu co roku Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej - w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla przybywają młodzi z całej Polski. Tegoroczne Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 24 lipca i potrwa do soboty, a jego hasło brzmi: "Projekt Mesjasz". 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook