Prof. Tedeschi: demografia kluczem rozwoju

Radio Watykańskie

Prawdziwą przyczyną kryzysu ekonomicznego nie była ani chciwość systemu bankowego ani korupcja rządów, ale spadek liczby ludności, który dotknął kraje rozwinięte od lat 70. - powiedział prezes Instytutu Dzieł Religijnych (IOR).

 

Prof. Ettore Gotti Tedeschi w wywiadzie dla Vatican Insider odniósł się do kwestii ekonomicznych i etycznych związanych ze wzrostem liczby ludności świata, która zbliża się do rekordowej liczby 7 mld.

W przekonaniu włoskiego etyka biznesu demografia jest sprawą kluczową dla wzrostu gospodarczego i równowagi geopolitycznej. "Za 20 lat prawie połowa ludności świata będzie pochodzić z Azji, a kolejne 20 proc. będzie pod jej dominacją. Nowy światowy porządek ukształtują wskaźniki urodzin i gęstości zaludnienia.

 

Przy tym od lat 80. w świecie wysoko rozwiniętym utrzymuje się stała liczba mieszkańców. Te 2 mld ludzi konsumują coraz więcej, a produkują coraz mniej. Tamtejszy produkt krajowy brutto (PKB) wzrasta, ale wspierany długiem publicznym, a przeznacza się go na konsumpcję.

 

Zdaniem prezesa banku watykańskiego nie doszłoby na Zachodzie do tak głębokiego kryzysu, gdyby myślano mniej egoistycznie o krajach ubogich. Dałoby to więcej bogactwa, wyrównałoby cykle gospodarcze, doprowadziłoby do większej integracji międzynarodowej, co załagodziłoby kryzys. W opinii prof. Gotti Tedeschiego nie istnieje też problem głodu na świecie, i to nawet w Afryce Saharyjskiej.

 

By go wyeliminować, wystarczy większa sprawiedliwość społeczna i miłość braterska, ponieważ produktów żywnościowych nie brakuje.

Warto dodać, że światowy biznes ignoruje dwa kontynenty: Afrykę i Amerykę Łacińską. "Tam nie odczuwa się dobroczynnych wpływów globalizacji - powiedział prezes IOR-u. - Świat biznesu ignoruje 2 mld ubogich, czego przyczyną jest często arbitralny interes ekonomiczny. Kraje te jednak wywołują na Zachodzie strach związany z wysoką liczbą urodzin. Ich potencjał wykorzystuje natomiast nowy kapitał azjatycki, który je kolonizuje i okupuje ekonomicznie - podkreślił prezes watykańskiego Instytutu Dzieł Religijnych.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~anonim 00:37:24 | 2011-07-07
Niech by ktoś napisał pisuary, to by się ozwał lament o ośmieszaniu, oczernianiu partii opozycyjnej przez... polszewików.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~delf 23:29:34 | 2011-07-06
a jaki kapitał kolonializuje PL pod rządami polszewików?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?