Jasnogórska Armia św. Michała

Jak w każdy piątek na wieczornej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej spotkają się przedstawiciele Armii św. Michała. Tę modlitewną grupę zainicjował o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry. Jej głównym celem jest duchowe wsparcie Sanktuarium i posługujących tutaj zakonników.

 

Do obowiązków członków Armii należy codzienna modlitwa do św. Michała Archanioła, Msza św. w każdy piątek o 19.30 lub łączność duchowa w tym czasie i w miarę potrzeby podejmowanie postu w konkretnej intencji, którą podaje przeor częstochowskiego klasztoru. - Chodziło mi o taką grupę ludzi, która będzie się modlić, a w razie potrzeby nawet pościć za Jasną Górę, za przybywających tutaj pielgrzymów, powiedział o. Roman Majewski. Jasnogórski przeor dodał, że w sposób szczególny pragnął, aby otoczyć modlitwą posługujących w Sanktuarium zakonników, „aby potrafili nie tylko bronić Boga w ludzkich duszach, ale także bronić Go przede wszystkim w sobie”.

 

O.Przeor wyjaśnił, że patronem wspólnoty został św. Michał Archanioł, bo jest on wielkim orędownikiem sprawy Bożej i wiernym sługą Matki Bożej. „To przecież jest ten, który w szczególny sposób pomaga Bogu dochować wierności w czasach, gdy grożą ludziom różne zasadzki i niebezpieczeństwa duchowe. Wzorem wierności Bogu od początku nawet nie świata, ale zanim świat powstał, był św. Michał Archanioł, w przeciwieństwie do Lucyfera, który nie chciał służyć Bogu i obrazuje walczący z Bogiem świat”, powiedział o. Majewski.

 

Określenie „armia” wyraża grupę ludzi gotowych do podjęcia wyzwań, ludzi w pewnym wewnętrznym porządku, którzy czekają na rozkazy od Boga.

 

Każdemu członkowi Armii przydzielono ojca lub brata, za którego się modli i pości, jeśli jest taka potrzeba. Ponieważ liczba członków Armii jest już dość pokaźna, to każdy zakonnik z Jasnej Góry ma przynajmniej czterech „aniołów stróżów”, którzy się za niego modlą.

 

Armia Michała Archanioła to dobrowolna inicjatywa powstała z chęci pomocy modlitewnej. Nie ma żadnych struktur, wsparcie Sanktuarium jest tylko i wyłącznie duchowe. Nie składa się ofiar rzeczowych czy pieniężnych.

 

Do wspólnoty należą ludzie młodsi i starsi różnych stanów tzn. osoby samotne, zamężne, kapłani, klerycy, siostry zakonne. Członkowie są nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Armia liczy teraz prawie 500 osób. Wspólnota ma specjalne znaczki, na których widnieje Jasna Góra i unoszący się nad nią Michał Archanioł, gotowy bronić tego miejsca. Jest także napis: „AMA”, z wł. „kocha”.

 

Koordynatorem Armii Michała Archanioła z ramienia przeora Jasnej Góry jest Barbara Szyc, która na co dzień posługuje w Jasnogórskim Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Tam można zasięgnąć wszelkich informacji, a także zapisać się.

 

Na Jasnej Górze jest kilka wizerunków św. Michała Archanioła. Nad tzw. Bramą Lubomirskich widzimy Go z mieczem, walczącego ze smokiem, a w Bramie Jana Pawła II jest jego mozaika z tekstem modlitwy za jego wstawiennictwem. Michał Archanioł jest także nad głównym wejściem do bazyliki i w Wieczerniku, przy ołtarzu Matki Bożej Kodeńskiej. „Jasna Góra przez obecność Michała Archanioła pokazuje więc człowiekowi, że wchodząc w mury miejsca świętego, zaproszony jest do tego, aby walczyć ze złem, by Boga postawić na pierwszym miejscu. Jeśli Boga zdradzamy, to św. Michał jest pierwszym opiekunem, który zwalcza szatana i złe duchy”, przypomina jasnogórski przeor.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook