Na Dni Młodzieży jedzie już 10 tys. Polaków

Na Dni Młodzieży jedzie już 10 tys. Polaków
Światowe Dni Młodzieży zostały zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku (fot. flickr.com/christopher_chan)
PAP / wab

Na Światowe Dni Młodzieży w Madrycie zarejestrowało się do tej pory 10 tys. młodych z Polski - poinformował w czwartek Grzegorz Pindelski z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Zgłoszenia na wyjazd przyjmowane są do końca czerwca.

Światowe Dni Młodzieży w Madrycie odbędą się w dniach 16-21 sierpnia, ale już w maju młodzież ma okazję przygotować się do nich na wspólnych pielgrzymkach i wędrówkach szlakami św. Jakuba. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać swoje uczestnictwo do 15 maja.

Jak powiedział Pindelski, od kilkunastu lat w wielu krajach Europy pojawiają się piesze i rowerowe szlaki oznaczone symbolem muszli: to Drogi św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege). Służyć one mają pielgrzymom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzać chcą Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności, modlić się, zastanawiać nad życiem albo po prostu - zwiedzić ciekawe miejsca czy poznać nowych ludzi.

W dwa ostatnie weekendy maja, jak powiedział Pindelski, młodzież spotka się na dwóch trasach: wielkopolskiej, która wiedzie z Gniezna do Poznania, oraz małopolskiej - ze Skalbmierza do Krakowa. "Wspólne wędrowanie stanowi przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. Ma także je promować wśród osób, które nie słyszały o sierpniowym spotkaniu z papieżem" - podkreślił. "W czasie drogi pielgrzymi będą się modlić w intencji tego wydarzenia i wszystkich młodych, którzy wyruszą do Hiszpanii" - dodał Pindelski.

DEON.PL POLECA

Pielgrzymka szklakiem małopolskim wyruszy 20 maja i potrwa do 22; rozpocznie się w Skalbmierzu. Wieczorem pierwszego dnia młodzi wędrowcy maja dotrzeć do Pałecznicy, gdzie zostanie zorganizowany nocleg. Tam młodzieży towarzyszyć będzie biskup kielecki Kazimierz Gurda. Następnego dnia będą mieli do pokonania trasę z Pałecznicy przez Zielenice, Niegardów do Więcławic - miejsca, które słynie z pięknego kościoła św. Jakuba. Przy tej parafii zorganizowany zostanie wieczór świadectw, relacji z wędrówek, wcześniejszych Dni Młodzieży oraz nocleg. W niedzielę po wspólnej mszy św. młodzi wyruszą na ostatni odcinek, z Więcławic do Krakowa, gdzie pod oknem papieskim zakończą wspólne wędrowanie.

W kolejny weekend, od 27 do 29 maja młodzież zaproszona jest na szlak wielkopolski. W piątkowe południe, po mszy św. w bazylice w Gnieźnie, wyruszą do Skrzetuszewa nad Jeziorem Lednickim, przy którym stoi słynna brama-ryba, miejsce ogólnopolskich spotkań młodych. Tam zorganizowany zostanie nocleg. Następnego dnia rano pokonają kolejny odcinek do Murowanej Gośliny z postojem w Sanktuarium Matki Bożej w Dąbrówce Kościelnej. Wieczorem odbędzie się wieczór świadectw i relacji z wędrówek szlakami jakubowymi. Niedzielne przedpołudnie pielgrzymi spędzą na drodze do Poznania, przez Puszczę Zielonkę, Dziewiczą Górkę i Owińska. Wspólna wędrówka zakończy się w katedrze na Ostrowie Tumskim.

Organizatorem projektu majowych wędrówek młodych szlakami św. Jakuba jest Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży we współpracy z osobami działającymi w diecezjalnych i wspólnotowych Centrach ŚDM. Patronem projektu jest Stowarzyszenie "Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce". Do udziału zaproszeni są wszyscy młodzi, a szczególnie te osoby, które przygotowują się do wyjazdu na ŚDM w Madrycie.

Światowe Dni Młodzieży zostały zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku. Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się. Odbywają się co dwa, trzy lata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Na Dni Młodzieży jedzie już 10 tys. Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.