Czy jest miejsce dla Chrystusa w Polsce?

W Polsce mamy wątpliwości, czy jest miejsce dla Chrystusa w miejscu publicznym - mówił bp Henryk Tomasik w zabytkowym kościele św. Doroty w Muzeum Wsi Radomskiej podczas obchodów Niedzieli Palmowej.

 

Liturgia połączona ze święceniem palm i procesją była transmitowana przez TVP Polonia. Pasję wykonał chór alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. W obchodach uczestniczył m.in. marszałek Mazowsza Adam Struzik.


W homilii bp Henryk Tomasik nawiązał do obchodzonego w diecezjach Światowego Dnia Młodzieży. Mówił, że Chrystus jest ideałem dla każdego młodego człowieka, doskonałym wzorem człowieczeństwa. - Ten wzór pokazywał Jan Paweł II podczas wszystkich Światowych Dni Młodzieży. Z kolei w orędziu na tegoroczne spotkanie z młodymi Benedykt XVI wskazuje na potrzebę mocnego związania się z Bogiem. Mówi, że istnieje potrzeba, aby młodzi zakorzenili się w Ewangelii i poszli w świat, otworzyli serca i aby byli mocni wierze - mówił krajowy duszpasterz młodzieży.

 

Następnie wiele uwagi poświęcił obchodom Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. - Tysiące osób będzie uczestniczyło w tych obchodach, ale wielu z nich zabraknie na kolejnych niedzielnych Mszach św. To będzie, niestety, nasze "ukrzyżuj Go". W czasie chrztu naszych dzieci ślubujemy, że będziemy je wychowywać zgodnie z nauką Kościoła, a potem brakuje nam odwagi, aby zaprowadzić je do kościoła. To nasze kolejne "ukrzyżuj Go". Pięknie brzmiało nasze 'Hosanna', kiedy witaliśmy Jana Pawła II w Polsce, a wprowadzanie nauczania papieskiego to niemal nasze kolejne "ukrzyżuj Go", bowiem w Polsce mamy wątpliwości, czy jest miejsce dla Chrystusa w miejscu publicznym" - mówił bp Tomasik.

 

Po Mszy św. procesja z palmami przeszła na muzealne pola uprawne, gdzie zostały osadzone w ziemi duże, kilkumetrowe poświęcone palmy, co zgodnie z ludową tradycją chroni zasiewy i zapewnia urodzajne plony.

 

Podczas Niedzieli Palmowej wyłonieni zostali laureaci konkursu dla dzieci i młodzieży na tradycyjną palmę wielkanocną. Na kiermaszu rękodzieła ludowego, który potrwa do wieczora, można kupić pisanki, koszyczki, serwety i wszystkie inne niezbędne wielkanocne akcesoria. W chałupie z Trzemchy odbyły się warsztaty wykonywania pisanek. Stałe ekspozycje wnętrz muzealnych uzupełniono elementami wystroju świątecznego, które przybliżają zwiedzającym przygotowania do świąt i ich obchody na wsi. Aranżacje prezentują wiele świątecznych atrybutów, jak chociażby znane współcześnie palmy i kraszanki, ale i zapomniane kołatki czy kłodę popielcową.

 

Msza święta była celebrowana w drewnianym kościele św. Doroty. Świątynia zbudowana została w 1749 r. Ocalały w niej trzy późnobarokowe ołtarze i ambona. Po dziesięciu latach prac konserwatorskich dawny blask odzyskały polichromie. Były one zakryte kilkoma warstwami farb. Dzięki pracom konserwatorskim przywrócono im walory artystyczne, zgodne z zamysłem osiemnastowiecznego autora. Wnętrze drewnianego kościoła pomalował on tak, by świątynia wyglądała na murowaną i ozdobioną w stylu barokowym. W skład zespołu sakralnego wchodzi także 18-metrowa dzwonnica z Wielgiego, zbudowana bez użycia gwoździ w 1880 r. Dorównuje ona wielkością wszystkim najwyższym tego typu obiektom w Polsce.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

galk 07:22:58 | 2011-04-18
Potrzeba świadectwa!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

martulka10 21:28:05 | 2011-04-17
"Tysiące osób będzie uczestniczyło w tych obchodach, ale wielu z nich zabraknie na kolejnych niedzielnych Mszach św. To będzie, niestety, nasze "ukrzyżuj Go". W czasie chrztu naszych dzieci ślubujemy, że będziemy je wychowywać zgodnie z nauką Kościoła, a potem brakuje nam odwagi, aby zaprowadzić je do kościoła. To nasze kolejne "ukrzyżuj Go".

Nic dodać, nic ująć... Tak jest. Ale nie musi tak być.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook