Kościół zadowolony z kary dla bp. Vangheluwe

- Mamy nadzieję, że wydalenie bp. Rogera Vangheluwe z Belgii pozwoli powrócić naszej diecezji do stanu normalności - tak Doenja Van Belleghem, rzeczniczka brugijskiej diecezji skomentowała sobotnią decyzję Stolicy Apostolskiej. Kongregacja Nauki Wiary zakończyła dochodzenie w sprawie byłego ordynariusza Brugii, który przed rokiem przyznał się do wieloletniego molestowania swego siostrzeńca.

 

Stolica Apostolska nakazała biskupowi opuścić kraj i poddać się terapii duchowej i psychologicznej. Jak zauważa Van Belleghem, decyzja watykańskiej kongregacji jest surowa, jeśli weźmie się pod uwagę, że czyny, których dopuścił się bp Vangheluwe, uległy przedawnieniu zarówno w świetle kodeksu karnego, jak i prawa kanonicznego.

Podobnego zdania jest również o. Tommy Scholtes SJ, dyrektor kościelnego konsorcjum prasowego Médias catholiques. W jego przekonaniu zesłanie, na jakie został skazany były ordynariusz Brugii, dopełni jego śmierci cywilnej. O. Scholtes zastrzegł też, że decyzja Watykanu nie wyklucza dodatkowych sankcji w przyszłości, włącznie z usunięciem ze stanu duchownego.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?