Benedykt XVI przyjął prezydenta Islandii

Sytuacja mniejszości katolickiej w Islandii, jej wkład w życie ojczyzny, rola tradycyjnych wartości w życiu narodu a także znaczenie Islandii dla pokoju w świecie - to główne tematy poruszone podczas wizyty prezydenta tego kraju, Ólafura Ragnara Grímssona w Watykanie. Przyjął go na audiencji prywatnej 4 marca w Watykanie Benedykt XVI, a następnie gość z wyspy spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu abp Dominique Mamberti.

 

Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podaje, że podczas serdecznych rozmów mówiono o dobrym stanie stosunków, od tysiąca lat łączących Islandię ze Stolicą Piotrową. Ich symbolem jest Guðríður Þorbjarnarsdóttir, pionierka wiary chrześcijańskiej w Islandii, która około roku 1000 odbyła pielgrzymkę do Rzymu i spotkała się tam z Następcą Piotra. Jej rzeźbę prezydent przekazał w darze Ojcu Świętemu.

 

Podczas audiencji mówiono o szacunku, jakim cieszy się w Islandii mała wspólnota katolicka. Jedynie bowiem 2,5 proc. spośród 306 tys. mieszkańców kraju należy do Kościoła katolickiego, podczas gdy większość Islandczyków (82 proc.) stanowią luteranie. Podkreślono także cenny wkład katolików w życie islandzkiego społeczeństwa rzez inicjatywy edukacyjne i społeczne, ważne zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej.

 

W rozmowach poruszono także zagadnienia stanowiące przedmiot zainteresowania obu stron, zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. W komunikacie wymieniono na przykład rolę wartości tradycyjnych w budowaniu narodu oraz wkładu Islandii w upowszechnianie pokoju, rozwoju pokojowego współistnienia różnych wspólnot oraz ochrony środowiska.

 

Prezydentowi Grimssonowi towarzyszyła 12-osobowa delegacja. W jej składzie było troje katolików.

 

Warto przypomnieć, że Benedykt XVI przyjął 26 października 2007 premiera tego kraju Geira H. Haardego; ponadto prez. Ó. R. Grímsson złożył wcześniej - 9 listopada 1998 wizytę Janowi Pawłowi II.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

mocniejszy 21:50:45 | 2011-12-02
UWAGA!!!

Media w Polsce zataiły, że we wtorek 29 listopada 2011 roku Islandia uznała niepodległość Palestyny.

Więcej:

http://mocniejszy.wordpress.com/2011/12/02/islandia-uznala-niepodleglosc-palestyny/

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?