Nowe fakty ws. bohaterów "Ludzi Boga"?

W sprawie zamordowania przed 15 laty w Algierii siedmiu francuskich trapistów, których historię opowiada głośny film „Ludzie Boga”, mogą się pojawić nowe dowody. Komisja, w której kompetencjach leży ta sprawa, zaleciła francuskiemu ministrowi obrony Alain’owi Juppé uchylenie 15 dokumentów objętych tajemnicą wojskową. O tej decyzji poinformował francuski dziennik urzędowy z 4 lutego. Te dokumenty, to raporty francuskiego wywiadu wojskowego.


Do dziś nie są znane przyczyny zamordowania trapistów. Jeden z francuskich generałów oświadczył w 2009 r., że omyłkowo zabił ich algierski żołnierz, strzelając z helikoptera na – jak sądził – pozycję islamistów. Algier natomiast utrzymuje niezmiennie, że w kwietniu 1996 r. zakonników porwał islamski ruch GIA i w miesiąc później ich zamordował. Francuski wymiar sprawiedliwości spodziewa się, że ujawnione dokumenty wyjaśnią, która z wersji jest prawdziwa.

Film „Des hommes et des dieux” (w polskich kinach wyświetlany jako „Ludzie Boga”) francuskiego reżysera Xavier’a Beauvois, nawiązuje do tragicznych wydarzeń, jakie wstrząsnęły nie tylko Kościołem katolickim w 1996 r., gdy jako zakładników uprowadzono siedmiu mnichów – trapistów z klasztoru Matki Bożej z gór Atlasu w Tibherine. Ich zmasakrowane ciała znaleziono po dwóch miesiącach. Do zbrodni przyznało się radykalne ugrupowanie GIA (Groupe Islamique Armés) – islamska grupa terrorystyczna. Były przełożony trapistów był jednak przekonany, że w zamach zamieszane było wojsko algierskie, które chciało pokazać opinii publicznej, że sprawcami brutalnych akcji są partyzanci.

Trzej trapiści, którzy pozostali przy życiu, wyjechali z Algierii i przenieśli się do klasztoru trapistów w Fezie w Maroku. Do dziś klasztor w Tibherine pozostaje niezamieszkany.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook