Życie zakonne rodzi się ze słuchania Słowa

Życie zakonne rodzi się ze słuchania Słowa

KAI / ad
Dzień Życia...
Dzień Życia...
Dzień Życia...
Dzień Życia...

ZOBACZ TAKŻE

"Życie konsekrowane rodzi się ze słuchania słowa Bożego i realizuje się poprzez przyjmowanie Ewangelii jako normy swojego życia" - mówił 2 lutego w łódzkiej katedrze abp Władysław Ziółek. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy świętej z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

 

Abp Ziółek podkreślał w homilii, że bez znajomości Pisma świętego, "bez codziennego pogłębiania więzi ze Słowem Bożym", osoby konsekrowane nie byłyby w stanie rozeznać, "że nasze życie jest powołaniem". "I czy odważylibyśmy się wejść na drogę do świętości, dokonać jakichkolwiek definitywnych wyborów, odpowiedzieć na Bożą miłość i oddać się zadaniom i posługom mającym na celu budowanie Kościoła?" - zastanawiał się hierarcha.

 

Zadaniem wszystkich chrześcijan wobec świata jest też dawanie "konkretnego świadectwa, że Bóg nie zamilkł" - zaznaczył abp Ziółek. "Ale takiego konkretnego świadectwa tych, którzy zobowiązują się niczego nie przedkładać nad miłość Chrystusa, potrzebuje dzisiaj także Kościół" - podkreślił. "Trzeba bowiem w rachunku sumienia przyznać, że bywa zbyt często pochłonięty zewnętrzną działalnością, i że grozi mu zagubienie w niej - jakby zapomniał, że nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" - podkreślał metropolita łódzki.

 

Hierarcha zauważył, że potrzebny jest dziś powrót do "duchowości, której fundamentem jest medytacja nad Pismem Świętym". - Dawne i nowe formy życia konsekrowanego powinny się stawać prawdziwymi szkołami życia duchowego, w których czyta się Pismo według Ducha Świętego w Kościele - mówił.

 

Abp Ziółek podkreślał wewnętrzny związek między przekazywaniem Słowa i świadectwem chrześcijańskim. "Od tego uzależniona jest sama wiarygodność tego, co się głosi. Ważne jest głoszenie słowa - w liturgii, w katechezie, podczas spotkań formacyjnych - ale nieodzowne jest nadanie temu słowu wiarygodności" - stwierdził.

 

Dawanie świadectwa jest konieczne szczególnie w świetle odczuwanego kryzysu powołań. "Można szukać wielu zewnętrznych powodów takiej sytuacji, ale to nie zwalnia nikogo z tego, by być wiarygodnym świadkiem i by swoim powołaniem dzielić się z innymi" - apelował abp Ziółek. Wymaga to odwagi "jasnego głoszenia" i stawania się "świadkami i mistrzami". Tylko wtedy przesłanie trafi do ludzi młodych, którzy są otwarci na słuchanie Słowa Bożego, pragną poznać Jezusa, ale nie zawsze potrafią odpowiednio postawić pytania o sens własnego życia.

 

"Od związku między słowem Bożym i świadectwem życia zależy wiarygodność tego, co się głosi" - mówił abp Ziółek.

 

W Mszy św. uczestniczyło kilkaset osób - zakonników i zakonnic, konsekrowanych dziewic i wdów oraz członków świeckich instytutów życia konsekrowanego.

 

Na terenie archidiecezji łódzkiej funkcjonuje 17 zakonów i zgromadzeń zakonnych męskich oraz 27 zgromadzeń zakonnych żeńskich. Działają też 4 świeckie instytuty życia konsekrowanego - Fraternia Jezus Caritas, Instytut Miłosierdzia Bożego, Instytut Przenajświętszej Trójcy i Ochotniczki Księdza Bosko. Od kilku lat żyją na terenie diecezji konsekrowane dziewice i wdowy.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Margaretka 18:23:27 | 2011-02-02
Z całą pewnością jest także Instytut Niepokalanej Matki Kościoła...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?