Prymas Galii: nie dla legalizacji eutanazji

Prymas Galii kard. Philippe Barbarin ostrzegł przed legalizacją eutanazji we Francji. „Grozi nam niebezpieczeństwo, że zostaną wykluczeni najsłabsi“ – napisał kard. Barbarin w artykule opublikowanym dzisiaj na łamach „Le Figaro”. Również inni francuscy biskupi opowiadają się przeciwko planom prawnego usankcjonowania eutanazji.


Dzisiaj francuski Senat ma się zająć projektem ustawy, który został przed tygodniem przyjęty przez jego komisję społeczną. Według francuskich mediów, projekt zostanie odrzucony. Podkreśla się, że w komisji przyjęto takie zmiany, że tekst nowego prawa jest zupełnym przeciwieństwem wcześniej przyjętych zapisów.

Kard. Barbarin podkreśla, że w krajach, w których dopuszczono eutanazję, okazało się, że nie tylko chorzy w ostatniej fazie cierpień, lecz także inne osoby, otrzymują medyczną pomoc w zakończeniu swojego życia. „Legalizacja eutanazji podważa także zaufanie pomiędzy osobą opiekującą się a pielęgnowanym. Godność człowieka opiera się na prawie, aby być kochanym aż do samego końca” – zaznaczył prymas Galli.

Arcybiskup Lyonu wezwał do rozbudowy systemu opieki paliatywnej. Z żalem stwierdził, że jest wykorzystywana jedynie jedna piąta przeznaczonych na nią społecznych środków. Podkreślił, że medycyna paliatywna jest w stanie odpowiednio zareagować na potrzeby większości chorych śmiertelnie osób.

Przed przyjęciem nowego prawa przestrzegł wczoraj premier francuskiego rządu, Francois Fillon. Również minister zdrowia, Xavier Bertrand jest jemu przeciwny.

Natomiast będący w opozycji socjaliści są podzieleni, co do legalizacji eutanazji. Przewodnicząca partii Martine Aubry jest za jej dopuszczeniem a była kandydatka socjalistów do fotela prezydenckiego Segolene Royal jest sceptyczna wobec jej legalizacji.

W Europie eutanazję, czyli powodowane współczuciem przyśpieszenie lub nie zapobieganie śmierci w celu skrócenia cierpień chorego człowieka, zwykle na jego życzenie, zalegalizowano m.in. w Belgii, Holandii, Luksemburgu i Albanii.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook