Ks. Fidelus wikariuszem generalnym

Ks. infułat Bronisław Fidelus - proboszcz Bazyliki Mariackiej w Krakowie - został wikariuszem generalnym archidiecezji krakowskiej, po tym jak sprawujący wcześniej tę funkcję bp Józef Guzdek został biskupem polowym Wojska Polskiego.

 

Duchowny został mianowany wikariuszem generalnym przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. O tym, kto - w miejsce bp Guzdka - będzie biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej zdecyduje papież Benedykt XVI.

 

- Wikariusz generalny ma podobne uprawnienia jak biskup pomocniczy z tym, że nie ma on sakry biskupiej. Ma pomagać w zarządzaniu diecezją arcybiskupowi krakowskiemu - powiedział PAP kanclerz krakowskiej kurii ks. dr Piotr Majer. Dodał, że ks. Fidelus jednocześnie został przewodniczącym Rady ds. Ekonomicznych Archidiecezji Krakowskiej oraz dwóch komisji: Archidiecezjalnej Komisji ds. Regulacji Granic Parafii i Budownictwa Sakralnego oraz Archidiecezjalnej Komisji ds. Konserwacji Zabytków Kościelnych, Architektury i Sztuki Sakralnej.

 

Jak podkreślił ks. Majer, o nominacji ks. Fidelusa na wikariusza generalnego przesądziło jego przygotowanie merytoryczne oraz fakt, że sprawdził się on w zarządzaniu dużą krakowską parafią.

 

Ks. Bronisław Fidelus od 1995 r. jest proboszczem parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (parafii Mariackiej). Zgodnie z dekretem kard. Dziwisza ze względu na swój wiek (71 lata) w tym rok powinien on złożyć rezygnację z kierowania parafią.

 

Wcześniej ks. Fidelus pracował w krakowskiej kurii najpierw jako notariusz (1968-78), potem wicekanclerz (1978-81) i kanclerz (1981-95). Był też ekonomem (1993-95). Jest absolwentem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie i wydziału prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

We wrześniu tego roku, kiedy głośna była sprawa aresztowania pełnomocnika zakonów przed Komisją Majątkową Marka P., w mediach pojawiła się sugestia, że mocną pozycję w Kościele zdobył on właśnie dzięki poparciu proboszcza Bazyliki Mariackiej. Ks. Fidelus wydał wówczas oświadczenie, że nie polecał nikomu usług Marka P., że takie insynuacje są "głęboko krzywdzące" dla jego osoby i że to część zaplanowanej akcji propagandowej mającej na celu dyskredytowanie roli Kościoła i jego przedstawicieli.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook