Polskie MSZ potępiło zamach w Aleksandrii

MSZ "z całą stanowczością potępia odrażający zamach terrorystyczny" na kościół koptyjski w Aleksandrii, w wyniku którego śmierć poniosło 21 osób, a niemal 100 odniosło rany - napisał w oświadczeniu rzecznik prasowy resortu Marcin Bosacki.

 

W sobotę, w wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w Egipcie od 10 lat.

 

Ładunek eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, bombę zdetonował zamachowiec-samobójca.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - napisał Bosacki w komunikacie - składa kondolencje i wyrazy współczucia rodzinom ofiar, a rannym życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Wyraża też nadzieję, że "sprawcy i inspiratorzy zamachu zostaną wkrótce postawieni przed sądem i należycie ukarani".

 

"Każdy atak wymierzony w wyznawców innych religii i świątynie skutkujący ofiarami wśród niewinnych ludzi zawsze budzi ostry sprzeciw i oburzenie" - napisał rzecznik MSZ.

 

Jak czytamy, MSZ wyraża solidarność "zarówno z egipskimi chrześcijanami, jak i społecznościami chrześcijańskimi wszędzie tam, gdzie są one celem zamachów, dyskryminacji i prześladowań".

 

"Poszanowanie wolności religijnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie praw mniejszości musi stanowić ważną miarę współistnienia kultur i cywilizacji, będąc nieodłącznym i koniecznym warunkiem dialogu międzyreligijnego" - czytamy w komunikacie.

 

MSZ zaapelowało też do rządów państw, w których w ostatnich miesiącach doszło do ataków na chrześcijan, o "podjęcie efektywnych działań na rzecz zapobieżenia kolejnym zamachom, a także o zapewnienie chrześcijanom i przedstawicielom innych mniejszości należytego bezpieczeństwa i warunków do nieskrępowanego praktykowania własnego wyznania".

 

W komunikacie rzecznik resortu poinformował też, że polscy dyplomaci pozostają w kontakcie z nuncjaturami apostolskimi w państwach, w których doszło w ostatnim czasie do aktów przemocy. Jak zapewnił, "kierując się troską o los zagrożonych społeczności chrześcijańskich w państwach trzecich" Polska podejmuje działania dyplomatyczne na arenie międzynarodowej, m.in. na forum Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook