Anioł Pański: Rodzina szkołą wierności

Radio Watykańskie

Jan był najmłodszym ze wszystkich uczniów Pana; najmłodszym wiekiem, ale już starcem w wierze” – powiedział Benedykt XVI w czasie południowego spotkania z wiernymi przed modlitwą Anioł Pański. W rozważaniu Papież powrócił jeszcze raz do tajemnicy Bożego Narodzenia ukazanej w pierwszych słowach Ewangelii św. Jana.


„Cudowny tekst Prologu wyraża w postaci hymnu tajemnicę Wcielenia, głoszoną przez naocznych świadków – Apostołów, zwłaszcza przez Jana, którego święto nieprzypadkowo obchodzimy 27 grudnia – zauważył Papież. – Gdy czytamy: «Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga a Bogiem było Słowo» (J 1,1), Ewangelista – porównywany tradycyjnie do orła – wznosi się ponad ludzką historię, dociekając głębi Boga. Bardzo szybko jednak, naśladując Nauczyciela, powraca do wymiaru ziemskiego, mówiąc: «Słowo stało się Ciałem» (1,14).

 

Słowo jest «rzeczywistością żyjącą: Bogiem, który komunikuje się, stając się sam Człowiekiem». W Prologu czytamy jeszcze: «Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali – łaskę po łasce» (J 1,16). «Jaka jest ta pierwsza łaska, którą otrzymaliśmy? Jest nią wiara” – objaśnia to św. Augustyn. I zaraz dodaje, że drugą łaską jest «życie wieczne»” – powiedział Benedykt XVI.


Ojciec Święty podziękował za życzenia duchowej bliskości, które nadesłano do niego z całego świata. Zwracając się natomiast w języku hiszpańskim pozdrowił uczestników odbywającej się w Madrycie Mszy Świętej Rodziny. Papież zachęcił biorących udział w hiszpańskim spotkaniu, zatytułowanym „Rodzina chrześcijanka nadzieją Europy”, by na wzór rodziny z Nazaretu stawały się one nie tylko szkołą wierności, szacunku i wzajemnego zrozumienia, ale także szkołą wiary i miłości.


„Drodzy bracia, wzywam was, abyście byli mocni w miłości i z całą pokorą kontemplujcie Tajemnicę Bożego Narodzenia, która nadal przemawia do serca i staje się szkołą życia rodzinnego i braterskiego – powiedział Ojciec Święty. – Macierzyńskie spojrzenie Maryi Panny, pełna miłości opieka św. Józefa i radująca obecność Dzieciątka Jezus są jasnym obrazem tego, czym winny być wszystkie rodziny chrześcijańskie – prawdziwymi sanktuariami wierności, szacunku i zrozumienia, w których również przekazuje się wiarę, umacnia nadzieję i rozpala miłość.

 

Zachęcam wszystkich, aby przeżywali na nowo entuzjazm powołania chrześcijańskiego w ognisku domowym jako prawdziwi siewcy miłości, która przyjmuje, towarzyszy i broni życia. Uczyńcie ze swych domów prawdziwą szkołę cnót oraz spokojną i promieniującą przestrzeń zaufania, w której – prowadzeni łaską Bożą – będziecie mogli mądrze rozeznać wezwanie Pana, który nadal zaprasza do pójścia za Nim” – powiedział Papież.

 

Słuchaj papieskich pozdrowień po polsku:

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~MAŁŻEŃSTWO I RODZINA 09:19:55 | 2011-01-03
"Razem jako zespół" http://www.parafia-magdalenka.pl/wp-content/uploads/RJZ01_MWGrabowscy.mp3

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?