Pakistan: sprawa Asii Bibi a polityka

Coraz bardziej upolityczniona staje się sprawa Asii Bibi, pierwszej kobiety skazanej w Pakistanie na śmierć z powodu bluźnierstwa.

 

Dziś sąd najwyższy w Lahaurze ogłosił, że kobieta pozostanie w więzieniu i dopiero 23 grudnia zostanie podana data jej rozprawy apelacyjnej. Wydał zarazem precedensowe orzeczenie zakazujące rządowi Pakistanu podejmowania jakichkolwiek zmian w tzw. ustawie o bluźnierstwie, dopóki nie zakończy się proces kobiety. Wcześniej ten sam trybunał zakazał prezydentowi Pakistanu ewentualnego ułaskawienia kobiety.

Te decyzje są komentowane jako ewidentne mieszanie się władzy sądowniczej w uprawnienia prezydenta, parlamentu i rządu. Podkreśla się jednocześnie, że dzisiejsze orzeczenie sądu w Lahaurze zostało wydane pod naciskiem muzułmańskich radykałów, którzy manifestują na ulicach wielu pakistańskich miast. W żadnym wypadku nie zgadzają się oni na uwolnienie Asii Bibii. Nie chcą też pozwolić na wprowadzenie jakichkolwiek zmian w niesprawiedliwej ustawie o bluźnierstwie.

Warto przypomnieć, że prawo to uderza w przedstawicieli wszystkich religii. Obecnie w różnych więzieniach w Pendżabie przetrzymywanych jest z tego paragrafu aż 130 osób (8 chrześcijan i 122 muzułmanów). 64 z nich zostały skazane, a reszta czeka na rozprawę. Ze skazanych 12 osób otrzymało karę śmierci, a reszta dożywotniego więzienia.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~niezorganizowamy chszescijanin 20:16:33 | 2010-12-09
Jestem chsześcijaninem.Przeczytałem sobie ten artykół z załozonymi nogami i mysle jaki to ze mnie ,,dobry człowiek ''.Tylko jedna mysl mi nie daje spokoju-,,Byłem w wiezieniu ,a nie odwiedziliscie mnie'',moze jeszcze- Cerpiałem gdy ogladałes sobie tv.CO MUSI SIĘ STAĆ ŻEBY PORUSZYŁO SIE MOJE SERCE???Może pomysle że to moja siostra tam cierpi,a może Jezus Chrystus czeka na moją pomoc???

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook