Rzecznik Episkopatu: wykorzystywanie ambony do celów niereligijnych jest nadużyciem

(fot. BP KEP)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem - przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

"Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego" - zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 

Niezauważony ważny list Episkopatu >>

 

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. "Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami" - zaznacza rzecznik Episkopatu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bodek 15:44:32 | 2019-08-24
Tak jak ambona nie jest mównicą partyjną tak bazylika mariacka w Gdańsku nie powinna być miejscem pochówku lokalnego polityka, chociażby z powodu finansowania przez niego in vitro, z którym nie zgdza się Kościół. Przy tej okazji jednak ksiądz rzecznik niestety nie zabierał głosu.

Oceń 12 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dariuszkaczor0 11:34:43 | 2019-08-24
To powinno byc powiedziane 30 lat temu. Teraz to pro forma 

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 21:51:00 | 2019-08-23
Powtarzanie tego typu, zdawać by się oczywistych, deklaracji jest chyba dowodem na to, że to głos wołającego na puszczy. 

Oceń 12 97 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 19:54:52 | 2019-08-23
Gdyby tak jescze tego przestrzegać.

Oceń 18 162 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 19:01:45 | 2019-08-23
Super. Zgadzam się w zupełności. Ambona nie jest miejscem dla polityków! Oczekuje, że będzie to norma w całym Kościele. Szkoda tylko, że nikt nie bił na alarm po pogrzebie ś.p. Pawła Adomowicza. Niestety oświadczenie Episkopatu troche wygląda na pokazówkę :) 

Oceń 27 287 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?