Generał jezuitów: szatan jest "rzeczywistością symboliczną"

(fot. Michał Lewandowski)

"Diabeł istnieje jako uosobienie zła w różnych strukturach, ale nie w osobach, ponieważ sam nie jest osobą, jest sposobem działania zła. Nie jest taką osobą jak człowiek. To sposób, w jaki zło chce być obecne w ludzkim życiu" - powiedział Arturo Sosa SJ.

 

21 sierpnia przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego powiedział, że diabeł nie jest osobą, ale symbolem. 

 

Na pytanie dziennikarza, czy diabeł istnieje, generał odpowiedział: "na różne sposoby. Trzeba zrozumieć elementy kulturowe, aby odnieść się do tej osobowości. W języku św. Ignacego to zły duch prowadzi nas do robienia rzeczy, które są przeciwne Duchowi Bożemu".

 

Zdaniem generała jezuitów "diabeł istnieje jako uosobienie zła w różnych strukturach, ale nie w osobach, ponieważ sam nie jest osobą, jest sposobem działania zła. Nie jest taką osobą jak człowiek. To sposób, w jaki zło chce być obecne w ludzkim życiu". Wypowiedź ojca Arturo Sosy SJ została opublikowana w wywiadzie z duchownym na łamach włoskiego magazynu Tempi. 

 

Diabłem w generała jezuitów >>

 

"Dobro i zło pozostają w nieustannej wojnie w ludzkim sumieniu i wiemy, jak odróżnić jedno od drugiego. Rozpoznajemy, że Bóg jest dobry, w pełni dobry. Symbole są częścią rzeczywistości, a diabeł istnieje jako rzeczywistość symboliczna, nie jako rzeczywistość osobowa" - dodał generał jezuitów. 

 

To nie pierwsza wypowiedź generała jezuitów na temat diabła. Kontrowersje wzbudziły jego słowa z 2017 roku, kiedy w rozmowie z dziennikiem El Mundo powiedział, że "stworzyliśmy symboliczne postacie, takie jak diabeł, aby opisać, czym jest zło". 

 

Po tych słowach rzecznik generała powiedział magazynowi Catholic Herald, że: "jak wszyscy katolicy, ojciec Sosa uczy i wyznaje taką samą wiarę, jak Kościół. Nie podziela innego zestawu wierzeń niż ten, który zawiera doktryna Kościoła katolickiego". 

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.07

Liczba głosów:

54

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bonifas 11:08:50 | 2019-08-23
W odniesieniu do wypowiedzi O. Generała SI, na końcu mój komentarz
Źródło: https://www.elmundo.es/papel/lideres/2017/05/31/592d806d268e3e1a7c8b476c.html

Para terminar quería preguntarle si cree que el mal es un proceso de la psicología humana o proviene de una entidad superior.
    Desde mi punto de vista, el mal forma parte del misterio de la libertad. Si el ser humano es libre, puede elegir entre el bien y el mal. Los cristianos creemos que estamos hechos a imagen y semejanza de Dios, por lo tanto Dios es libre, pero Dios siempre elige hacer el bien porque es todo bondad. Hemos hecho figuras simbólicas, como el diablo, para expresar el mal. Los condicionamientos sociales también representan esa figura, ya que hay gente que actúa así porque está en un entorno donde es muy difícil hacer lo contrario.

Na zakończenie [wywiadu] chciałbym zapytać [pyta Jorge Benitez dziennikarz „El Mundo”, hiszpańskiego odpowiednika „gazety wyborczej”], czy uważa [Ojciec], że zło to pewien proces w ludzkiej psychice, czy też pochodzi od bytu wyższego?

O. A. Sosa: Z mojego punktu widzenia, zło jest częścią misterium {tajemnicy} wolności. Jeśli człowiek jest wolny, to może wybrać między dobrem a złem. My, chrześcijanie wierzymy, że jesteśmy uczynienie na obraz i podobieństwo Boże. Wobec tego Bóg jest wolny, ale Bóg zawsze wybiera czynić dobro, ponieważ całkowicie jest dobrocią. Stworzyliśmy symboliczne figury, jak Diabeł, aby wyrazić {opisać} zło. Uwarunkowania społeczne również wyrażają tę figurę, gdyż istnieją ludzie, którzy działają w taki sposób {w domyśle: czyniący zło}, gdyż znajdują się w środowisku, gdzie bardzo trudno jest działać inaczej.
Mój komentarz, czyli z jezuickiego na ludzki: mam gdzieś czy istnieje Diabeł, ale na pewno „diabłem” - jak nas uczył Marx – są uwarunkowania społeczne, które zmuszają dobrych z natury ludzi czynić zło, bo ciężko jest uczynić coś dobrego. Broń Boże mówić o św. Maksymilianie M. Kolbem, bo to fakt przeczący naszej wspaniałej teorii.

Oceń 24 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pa.glia 08:38:59 | 2019-08-23
nazwa czarny papież nabiera nowego znaczenia, hehe. A co tam jezuici z deona na to?

w normalnym zakonie przełożony przywołałby kogoś takiego do porządku, ale tu nie ma juz nikogo wyżej, oh wait - jest jeszcze papież - jezuita...

Oceń 53 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

zlapacautko 20:43:48 | 2019-08-22
I co ? Głosi jawne herezje i żadnej reakcji ?

Oceń 64 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.antoni.klys 20:35:50 | 2019-08-22
Zły duch, skoro istnieje (a istnieje na pewno), z definicji jest bytem osobowym, a nie tylko: "drogą działania zła". To jakieś rozmydlenie tematu, zdające wskazywać na istnienie zła jako bytu osobowego. Tymczasem to nie złego ducha nie ma, nie ma "zła" jako osobowego przeciwnika Dobra, którym jest Pan Bóg. Brak Pana Boga jest złem, tak jak brak światła jest ciemnością. Nie ma natomiast desygnatu ciemności. Szatan wprowadza zło przez wysiłek wypierania Boga z dziejów Stworzenia. Inaczej mówiąc przez afirmację wszystkiego, co Pana Boga przesłania i od niego oddala. Zasłania światło, więc wprowadza ciemność.
Coś się ojcu generałowi w tym wywodzie pomyliło. A raczej ujawniło się, że pozostaje pod wpływem i jest wyznawcą starożytnej herezji zwanej gnozą, w jej neomanichejskim wydaniu. Nie pierwsza to tego kapłana dziwna i podejrzana wypowiedź.

Oceń 59 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

GeneralBison1605 19:29:10 | 2019-08-22
Ja myślę, że to jezuici są "rzeczywistością symboliczną" w rozumieniu katolickim, zaznaczmy od razu że tylko i wyłącznie symboliczną.

Oceń 81 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mawak 18:54:41 | 2019-08-22
Nie dziwota, że jezuitów już raz skasowano. Czyżby pora na kolejną kasatę?

Oceń 80 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

RobRoy 17:13:06 | 2019-08-22
Z całym szacunkiem, ale nie da się tego nie napisać: Lenin miał swoich "użytecznych idiotów" wśród elity Zachodu, szatan może liczyć na swoich w elicie Kościoła...

Oceń 78 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 17:02:36 | 2019-08-22
Jakiś komentarz od Redakcji?
Panowie Redaktorzy? Pan Żyłka?

Może współpracujący jezuici?
o. Piórkowski? o. Kramer?
Może współpracujący księża diecezjalni?

Oceń 87 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pa.glia 16:22:00 | 2019-08-22
to nie dziwi, w końcu to jezuita...

ech... demon niszczy ten wspaniały zakon w zemście za lata wiernej słuzby KK

teraz czekamy na słowa, że Bóg nie jest osobą, to tylko forma istnienia dobra

Oceń 79 6 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?