Bydgoszcz: modlitwa ubogich, bezdomnych, samotnych przy relikwiach św. Józefiny Bakhity

(fot. shitterstock.com)

"Jestem przekonana, że osobom, które korzystają z naszej pomocy, bardzo łatwo będzie się z nią zaprzyjaźnić" - powiedziała albertynka s. Magdalena Bella. Bydgoskie Centrum Pomocy św. Brata Alberta w Bydgoszczy gościło relikwie św. Józefiny Bakhity.

 

Ze świętą, niewolnicą pochodzącą z Sudanu, spotkały się m.in. osoby bezdomne, ubogie, samotne, zmagające się z różnymi uzależnieniami. W programie dwudniowej wizyty znalazł się film dokumentalny o świętej. Po nim była modlitwa wspólnotowa i indywidualna z możliwością oddania czci relikwiom. - Bardzo się cieszymy, bo to szczególna święta, która w swoim życiu wiele przeszła. Ona rozumiała ubóstwo, jest też patronką osób uzależnionych, zniewolonych różnymi nałogami - podkreśliła s. Magdalena Bella.

 

Józefina Bakhita urodziła się w 1869 roku w Sudanie. W wieku około 10 lat została porwana i stała się niewolnicą. Wielokrotnie sprzedawana kolejnym właścicielom, doświadczyła niemal wszystkich fizycznych i duchowych cierpień wynikających z niewolnictwa. Gdy ostatecznie znalazła się w rękach Callisto Legnani'ego, włoskiego konsula, odzyskała wolność. Wraz z nim udała się do Włoch, by zajmować się jego rodziną. Tam zetknęła się ze zgromadzeniem Córek Miłosierdzia, które podjęło trud jej religijnego wykształcenia.

 

Po kilku miesiącach przygotowań Bakhita przyjęła chrzest i bierzmowanie. Otrzymała wówczas imię Józefina - jako znak nowego życia. Kilka lat później wstąpiła do zgromadzenia Córek Miłosierdzia w Wenecji. Przez następnych 50 lat służyła Bogu i współsiostrom, podejmując najprostsze prace: gotowanie, sprzątanie, szycie. - Miała ogromne i otwarte serce, tak jak nasz założyciel św. Brat Albert, który mówił, że trzeba być dobrym jak chleb - dodała przełożona bydgoskiej wspólnoty Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

 

Święta zmarła po długotrwałej chorobie z w 1947 roku. Bakhitę w 1992 roku beatyfikował św. Jan Paweł II. Ten sam papież kanonizował ją w październiku 2000 roku.

 

Spotkanie z relikwiami podsumowała modlitwa różańcowa za współczesnych niewolników. Rozważania zostały przygotowane przez Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?