Abp Jędraszewski: chodzi o to, abyśmy usłyszeli wołanie do Tego, który czeka na nas

(fot. Archidiecezja Krakowska / Adam Bujak)

Chodzi o to, abyśmy w dźwiękach dzwonów usłyszeli wołanie do Tego, który jest bogaty w miłosierdzie, i który czeka na nas w swoim królestwie, na wieki - mówił podczas czwartkowej homilii abp Marek Jędraszewski, który poświęcił dzwon św. Józefa z Nazaretu.

 

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił w czwartek w bazylice Mariackiej w Krakowie dzwon św. Józefa z Nazaretu. Kościół Mariacki wzbogacił się o ten nowy, cenny obiekt z okazji swojego 700-lecia.

 

Jak podkreślił Jędraszewski w homilii wygłoszonej podczas nabożeństwa w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dzwon ten "samą swą obecnością i swoim dźwiękiem będzie towarzyszył i współbrzmiał z dzwonami poświęconymi Matce Najświętszej". "To będzie szczególny dialog z Bogiem, będący echem tego dialogu zbawczego, który zaistniał przed dekady między najświętszą Maryją Dziewicą a jej oblubieńcem, świętym Józefem. Bo ten dzwon mówi o Józefie - mężu sprawiedliwym, mężu, którego serce było otwarte na głos Najwyższego i który żył tylko tym, aby to, czego oczekuje od niego Pan, wypełnić wiernie, aż do końca" - mówił metropolita.

 

Wskazywał również, że dzwony te są także "wołaniem ludzi, wołaniem do Boga, aby przyszedł do nas z łaską pokoju". "Są to wołania kierowane do Maryi, aby broniła nas od nieprzyjaciela i aby przyszła do nas w godzinę naszej śmierci. Jest to także wyznanie naszej wiary - na wzór bowiem wyznania świętego Tomasza apostoła, dzwon o imieniu Józef mówi: 'Bóg mój'" - powiedział abp Jędraszewski. Jak wyjaśnił, "chodzi o to, abyśmy w dźwiękach tych dzwonów usłyszeli ich i nasze wołanie do Tego, który jest miłosierny, który jest bogaty w miłosierdzie, i który czeka na nas w swoim królestwie, na wieki".

 

Waga nowego dzwonu - 700 kg - nawiązuje do jubileuszu krakowskiej bazyliki. Rozmiar średnicy kielicha nowego instrumentu wynosi 103 cm. Dźwięk będzie w tonacji odpowiadał idealnie brzmieniom starych dzwonów: Mieszczańskiemu i Misjonałowi. W kolejnych miesiącach znajdzie on swoje miejsce w nawie północnej przy obrazie św. Józefa. Ostatecznie, prawdopodobnie w listopadzie, zawiśnie na ósmej kondygnacji wieży dzwonnicy. Aby usłyszeć pierwszy dźwięk św. Józefa, trzeba będzie poczekać do 1 stycznia 2020 r. - to właśnie czas okrągłej rocznicy powstania gotyckiego kościoła. Św. Józef ma bić codziennie po południowym hejnale i wzywać do zamyślenia krakowian i przechodniów.

 

Wystrój dzwonu nawiązuje ściśle projektem do gotyku, zawiera tradycyjne herby Krakowa, obecnego metropolity krakowskiego abp. Jędraszewskiego oraz bpa Iwo Odrowąża - historycznego fundatora parafii z ok. 1222 r. Odlany z brązu instrument powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, przy udziale śląskiej firmy Rduch Bells & Clocks. Fundatorem dzwonu jest proboszcz parafii mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?