Katowice: zakończył się kurs języka migowego dla duszpasterzy

(fot. archidiecezjakatowicka.pl)

Z ośmiu polskich diecezji przybyli do Katowic duchowni, którzy uczestniczyli w letnim kursie języka migowego dla duszpasterzy oraz osób zaangażowanych w duszpasterstwo niesłyszących. 

 
Mszy św. na zakończenie kursu przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Życzył kursantom, by byli "świadkami Jezusa, Jego gestów oraz Jego słów w swojej codziennej posłudze".
 

Zwracając się do uczestników kursu podkreślił, że Konferencja Episkopatu Polski jest zainteresowana tym, by "duszpasterstwo osób niesłyszących i niedosłyszących się rozwijało". - Ważne jest, aby osoby niesłyszące nie były pozbawione posługi duszpasterskiej. By osoby te - z racji trudności komunikacyjnych - nie były pomijane - mówił. - Miłość pasterska niech wam da siły do codziennej posługi wśród niesłyszących - dodał.

 

CZYTAJ TEŻ: Czy Msza bez słów jest ważna? Liturgia nie zna granic dla zmysłów >>

 

- Wyrażam przekonanie, że po tym kursie, bardziej profesjonalnie, jednym językiem, używając tych samych znaków, symboli, będziecie przekazywali tajemnicę Eucharystii, aby dla osób niesłyszących przekazywać Dobrą Nowinę - stwierdził.

 

- Takich kursantów, jak podczas tych ostatnich dwóch tygodni, życzyłabym sobie na co dzień - stwierdza Mariola Czadankiewicz-Klimek, tłumacz przysięgły języka migowego oraz współorganizator kursu. - Ten czas był niezwykle intensywny, ale przyniósł bardzo konkretne owoce. Wszyscy uczestnicy zajęć bardzo szybko przyswajali przekazywaną im wiedzę - dodaje.

 

Ks. Łukasz Pasuto, krajowy duszpasterz osób niesłyszących wyraża natomiast nadzieję, że letni kurs dla duszpasterzy będzie się rozwijał. - Mamy w zamiarze opracowanie szczegółowego programu do kursu języka migowego III stopnia - mówi. - Konieczne jest zweryfikowanie zakresu słownictwa dla poszczególnych stopni, zwłaszcza, że język liturgiczny często ma bardzo specyficzne słowa, których na co dzień niesłyszący nie używają - dodaje.

 

W wakacyjnym kursie wzięło udział 38 osób związanych z duszpasterstwem wśród niesłyszących. Byli to m.in. klerycy, kapłani oraz osoby świeckie, które pomagają w duszpasterstwie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?