Abp Gądecki wydał oświadczenie o LGBT+. Skomentował słowa abpa Jędraszewskiego

(fot. episkopat.pl)

Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji - napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu ws. LGBT+.

 

Publikujemy pełną treść oświadczenia:

 

Oświadczenie ws. LGBT+

 

Pomimo wakacji, które powinny być czasem odpoczynku i refleksji nad pięknem natury stworzonej przez Boga, w kraju rozgorzały polemiki odnośnie do "ideologii LGBT" (gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transseksualnych). Ma to zapewne związek z ofensywą środowisk LGBT+ i ze znaczącym wzrostem liczby tzw. marszów równości organizowanych w naszym kraju, a także z zaplanowanym przez niektóre samorządy wprowadzeniem po wakacjach do programów szkolnych nowego, zgodnego z założeniami tej ideologii, podejścia do edukacji seksualnej.

 

Osoby przynależące do środowisk tzw. mniejszości seksualnych są naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które również chce doprowadzić do zbawienia. Szacunek dla konkretnych osób nie może jednak prowadzić do akceptacji ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji. "Ta rewolucja w obyczajach i moralności - podkreśla papież Franciszek - często wymachuje «flagą wolności», ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym" (Watykan, 17.11.2014).

 

Stąd mój apel do władz samorządowych o niepodejmowanie decyzji, które - pod pozorem przeciwdziałania dyskryminacji - skrywałyby ideologię zaprzeczającą naturalnej różnicy płci i komplementarności mężczyzn i kobiet. Apeluję także do parlamentarzystów, aby oparli się dalekosiężnym planom środowisk LGBT+ polegającym na zmianie polskiego prawa na rzecz wprowadzenia tzw. "małżeństw homoseksualnych" oraz możliwości adopcji przez nie dzieci.

 

Fala krytyki, która dotknęła metropolitę krakowskiego, arcybiskupa i profesora, a także reakcje pracodawców wobec osób wyrażających swoją dezaprobatę wobec ideologii LGBT+, świadczą o zakorzenionym w pewnych środowiskach totalitaryzmie światopoglądowym, polegającym na usuwaniu poza sferę obszaru wolności ludzi myślących inaczej. Do wszystkich ludzi dobrej woli apeluję więc o stosowanie zasady niedyskryminacji w publicznej dyskusji nie tylko wobec zwolenników wspomnianej ideologii, ale o dopuszczenie na równych prawach do debaty także jej przeciwników.

 

Abp Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 8 sierpnia 2019 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.91

Liczba głosów:

43

 

 

Komentarze użytkowników (23)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

w.gedymin 08:37:57 | 2019-08-09
Jakże mało jest świętych kapłanów, a wiele "czarnej zarazy". Wybitny intelektualista Gądecki, oczywiście nie poruszył tego co najważniesze. Jest wybitnym intelektualistą, dyplomatą, politykiem, biznesmenem, celebrytą, ale czy jest jeszcze kapłanem, świadkiem Chrystusa?

Oceń 2 42 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 18:09:58 | 2019-08-08
Szkoda, że Piotr w dniu Pięćdziesiątnicy w swoim wystąpieniu nie ostrzegał przez ideologiami w ten czas modnymi. Chyba nie przestrzegał nauki Kościoła :D

Oceń 7 85 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 18:07:51 | 2019-08-08
"Ideologia" LGBT+ to temat zastępczy. Szukanie na siłe wroga bo to konsoliduje najwierniejszych. 
Kościół jeżeli nie oczyści się z nadużyć w najbliższym czasie i nie zacznie głosić Ewangelii nie przetrwa w nowoczesnym europejskim społeczeństwie. Kościoły bedą jeszcze bardziej pustoszały...

Oceń 8 94 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

John Rambo 17:08:22 | 2019-08-08
Miszkam w Krakowie - słucham swojego biskupa. 
Żyję w Polsce - słucham tego, co mówią pasterze z KEP.
Jestem katolikiem - Czytam Katechizm

Cytam czasami Deona. Portal polski, katolicki, z Krakowa...

Oceń 21 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Szczelka 13:52:01 | 2019-08-08
Czy ktoś może tego jeszcze słuchać? Ja mam dosyć. Jak można prawie zawsze odpowiadać złym słowem na złe słowo, będąc kimś, kto oficjalnie jest biskupem, czyli w domyśle człowiekiem znającym naukę Chrystusa, mającym za zadanie w swojej karierze zawodowej pomagać ludziom odkrywać Chrystusa, żyć z Chrystusem? Do czego jeszcze biskup jest powołany??? Wymyślając ideologie (kiedyś gender, teraz LGBT, ale wszystko mu się miesza), które jego zdaniem zgotują rewolucję, która pochłonie najbardziej bezbronne istoty ludzkie (taki tok myślowy, poprarty zgrabnie franciszkowym cytatem), tworzy własną ideologię (którą niektórzy będą nazywać katolicką) bazującą na lęku przed myślącymi i żyjącymi inaczej, z którą zamierza iść do boju jako kontrrewolucją. Jednocześnie broni kolegę, którego wypowiedź była godna potępienia, bo faszystowska. To wszystko ubrane w typową nowomowę biskupich listów pasterskich. Nie gódźmy się na to. To nie przyniesie dobrych owoców. Za to pasuje do współczesnej polityki. Mam dość.

Oceń 15 199 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dobowy88 13:22:17 | 2019-08-08
Popieram abp.Stanisława Gądeckiego
Dziękuję Episkopatowi za oświadczenie ws. LGBT+

Oceń 140 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

anonimus 12:18:45 | 2019-08-08
oj, o. Gużyński, ks. Lemański, Prymas Polak, Tygodnik Powszechny, "Więź" itp nie będą chyba zadowoleni....

Oceń 151 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Piotr Klys 11:44:31 | 2019-08-08
"Nie akceptowanie ideologii, która stawia sobie za cel przeprowadzenie rewolucji w zakresie społecznych obyczajów i międzyosobowych relacji nie może jednak prowadzić do braku szacunku dla konkretnych osób."

Niby to samo, ale jednak...

Oceń 14 149 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 11:38:08 | 2019-08-08
Żeby tylko zdenerwowany o.Gużyński nie wystąpił o odwołanie abpa Gądeckiego. 

Oceń 196 15 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 11:37:29 | 2019-08-08
Konia z rzędem temu, kto zrozumie to pokręcone intelektualnie wygibasy i wywody arcybiskupa Gądeckiego. Niestety, Kościół wyraźnie stał się zakładnikiem własnej retoryki, która jednak nic wspólnego z Dobrą Nowiną nie ma.

Oceń 21 277 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?