Warszawa: protest przed Nuncjaturą w związku z homilią abp. Jędraszewskiego

(fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska)

Około 200 osób zebrało się dziś po południu przed siedzibą Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie, pod hasłem: "Stop nienawiści. Domagamy się dymisji abp. Jędraszewskiego".

 
Wśród zgromadzonych byli m.in. prof. Monika Płatek, posłanka Monika Rosa, radna m.st. Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska, a także przedstawiciele redakcji Magazynu Kontakt, wydawanego przez KIK, a także członkowie grupy chrześcijan LGBTQ "Wiara i Tęcza". Pretekstem do demonstracji jest kazanie abp. Marka Jędraszewskiego, który w homilii, wygłoszonej 1 sierpnia porównał ideologię głoszona dziś przez środowiska LGBT do ideologii z XX-wieku m. in. do "czerwonej zarazy".
 

Uczestnicy przybyli z tęczowymi flagami, sztandarami partii Razem i Zielonych oraz transparentami z napisem "Nie jesteśmy zarazą", itd. Wznosili okrzyki "Hańba" i "Do dymisji".

 

Na wiecu przemawiał m.in. Ignacy Dudkiewicz z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, redaktor naczelny magazynu Kontakt, który stwierdził, że osoby LGBT po słowach abp. Jędraszewskiego poczuły się dyskryminowane i że "czas odejść". Z kolei prof. Monika Płatek powiedziała, że metropolita krakowski obraził uczucia religijne wielu osób i przywołała art. 196 Kodeksu Karnego. Radna m.st. Warszawy Agata Diduszko-Zyglewska poszła dalej i bez skrupułów zażądała "dymisji całego Episkopatu".

 

Protest zorganizowany został w związku z homilią abp. Marka Jędraszewskiego, wygłoszoną 1 sierpnia br. w Kościele Mariackim w Krakowie w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nawiązując do wiersza powstańca - poety Józefa Szczepańskiego "Ziutka", arcybiskup mówił: - "Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa".

 

"Nie zgadzamy się na odwoływanie się przez abp. Jędraszewskiego do najbardziej haniebnych tradycji represji wobec osób LGBTQ. Sprzeciwiamy się retoryce polskiego Kościoła Katolickiego. Nagonka na bitych i opluwanych musi się skończyć" - napisali na Facebooku organizatorzy protestu w Warszawie.

 

5 sierpnia protest z udziałem kilkudziesięciu osób odbył się również pod Kurią w Krakowie.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.06

Liczba głosów:

128

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 19:23:47 | 2019-08-08
Obrońca Petza moralizatorem, to dopiero przewrotność.

Oceń 4 46 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 16:25:48 | 2019-08-08
Czas najwyższy aby LGBT pozwało w procesie cywilnym abp Jedraszewskiego. 

Oceń 2 49 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

poziom 14:36:13 | 2019-08-08
Dorzucę kolejny komentarz do minusowania przez sympatyków abp Jędraszewskiego.
Czy aby na pewno bp Jędraszewski był odważnym obrońcą moralności również wtedy, gdy jego przełożony abp Paetz usiłował łamać sumienia młodych kleryków? Jak by abp Jędraszewski zestawił zachowania abp Paetza z tym co nazywa tęczową zarazą? Czy Kościół nie potrzebował jego odwagi bardziej wtedy niż dzisiaj?

Oceń 4 85 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal1 12:00:01 | 2019-08-08
Najzabawniejszym tworem jaki tam wczoraj protestował był KIK. Zawsze mnie bawiło, że jakaś grupa ludzi w Kościele Katolickim  mieni się jego inteligencją. Tak po prostu, zapisałeś się u prezesa Wielowiejskiego do klubu i już należysz do inteligencji katolickiej. Jest to o tyle zabawne, że ani katolickości, ani szczególnej inteligencji w tej gromadce dopatrzeć się nie można. Nie dziwi zatem występ pod jednym sztandarem z panią Płatek i Agatą Diduszką, chwilową wdową po mężu,  usieczonym przez PISowskich siepaczy, który poza okiem kamer, cudownie ożył.

Oceń 53 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 02:55:00 | 2019-08-08
Ponoć prof.Płatek zagroziła, że przestanie chodziś do kościoła hahahah...

Oceń 48 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pa.glia 23:09:30 | 2019-08-07
prawda zapiekłą gejów jak pieprz nasypany w kakałko, hehe

Oceń 77 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

anonimus 22:33:56 | 2019-08-07
abp Jędraszewski to wspaniały pasterz - popieramy go wbrew nagonkom popieranym i inspirowanym przez niektórych dominikanów i jezuitów i tzw KIK.

Oceń 106 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

John Rambo 22:25:06 | 2019-08-07
A kiedy dla odmiany coś o wyrazach poparcia dla słów Arcybiskupa?

Jak na razie to samo 'rzetelne' dziennikarstwo i wasza jedyna słuszna prawda.

Oceń 98 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dobowy88 22:19:54 | 2019-08-07
Mądry abp.powiedział prawdę,PRAWDA was wyzwoli.
W kazaniu nie ma mowy o nienawiści.
Biedni i zagubieni pod tęczową flagą .

Oceń 105 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

GeneralBison1605 21:03:12 | 2019-08-07
Jeżeli polski Kościół i jego hierarchowie skapitulują przed środowiskami lgbtqsrptuwzxyzlmnoprtuk i odwrócą się od aba Jędraszewskiego, albo co gorsza potępią Go, to będzie to symboliczny koniec tej hierarchii, której prawdziwi, normalni Katolicy winni wypowiedzieć natychmiast wszelakie posłuszeństwo w kwestach: moralnych, teologicznych i duchowych.

Oceń 214 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?