Grafika zrównująca księży z Hitlerem odpowiedzią na ostatnie działania Kościoła? "To przykłady mowy nienawiści"

(fot. facebook.com / depositphotos.com)

Publicysta "Więzi" krytykuje grafikę Anny Bąk, która w ostatnich dniach krążyła po internecie i pisze, że "księża w Polsce są dokładnie tacy, jakie jest nasze społeczeństwo".

 

Grafika Anny Bąk w ostatnich dniach pojawiała się w wielu miejscach w mediach społecznościowych. Przedstawia ona zaczesane na bok włosy i wąsik w formie dwóch ciemnych geometrycznych kształtów, od razu przywołuje na myśl Adolfa Hitlera. Poniżej umieszczony został "negatyw" tej grafiki, kwadracik jest obniżony i przypomina koloratkę.

 

Bartosz Bartosik w komentarzu dla "Więzi" przyznaje, że jest "bardzo udana estetycznie i niesie silny przekaz", zadaje jednak pytanie: "ale czy trafny?".

 

To tak apropo ostatnich, skandalicznych słów, które padły z ust osób, z których paść nie powinny. "Strzeżcie się...

Opublikowany przez Anna Bąk Sobota, 3 sierpnia 2019

 

Artystka nie pisze konkretnie o jakie słowa chodzi, ale grafika jest odbierana jako reakcja na homilię abp Jędraszewskiego w ramach zeszłotygodniowych obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Metropolita mówił wówczas, że: "Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa". 

 

Publicysta "Więzi" podkreśla jednak, że wizualnie nic nie sugeruje takiego nawiązania. Zaznacza, że zarówno słowa arcybiskupa, jak i tę grafikę można traktować jako przykład mowy nienawiści. 

 

Dostrzega jednak pewne różnice. Podkreśla, że metropolita krakowski w swoich słowach dehumanizuje osoby LGBT+, nazywając ich "tęczową zarazą". Nie przekonują go argumenty, że duchowny mówi tylko o ideologii. Zaznacza, że te osoby to przede wszystkim ludzie. Dodaje: "do dziś nie wiemy, co tak naprawdę mają na myśli hierarchowie Kościoła w Polsce, gdy mówią o «ideologii LGBT»". 

 

Zaznacza, że rozumie, że praca powstała jako pomysł reakcji na ostatnie wydarzenia, ale pokazuje, że jednak jest podobna do ataków, które ją wywołały. Pisze dalej: "księża w Polsce są dokładnie tacy, jakie jest nasze społeczeństwo. Różni, popierający i potępiający słowa abp. Jędraszewskiego, biedni i bogaci, wierni Bogu i wierni mamonie, heteroseksualni i homoseksualni. Ci ostatni mogą zresztą czuć się podwójnie stygmatyzowani". 

 

Na koniec zachęca do tego, żeby każdy z nas przyjrzał się "własnej nienawiści". Pisze: "Sądzę, że moja nienawiść zaczyna się wtedy, gdy nie zgadzając się z drugim, przestaję dostrzegać w nim człowieka, a widzę ideologię lub zlany w jedną masę bezimienny tłum. A Twoja nienawiść - kiedy się zaczyna i w czym się objawia?"

 

Cały tekst przeczytacie TUTAJ.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.14

Liczba głosów:

29

 

 

Komentarze użytkowników (17)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jaceklepiarz82 09:49:05 | 2019-08-08
Tak niech państwo pozwoli na związki partnerskie. Tylko tak jak wśród hetero. Jak chcą się rozejść to rozwód i alimenty. Oni by tylko chcieli żeby mieć wszystkie korzyści z małżeństwa bez konsekwencji.  Żeby nowocześnie mogli się od tak rozstawać zmieniać partnerów i uprawiać bezpłatny hedonizm. Przynajmniej tak to pokazują parady równości. Drogą redakcji zjerzdzacie w tematy polityczne jak tak bardzo chcecie to możemy zacząć politykować na waszych forach.

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 09:09:19 | 2019-08-08
I dlatego w końcu ważny głos przewodniczącego Episkopatu z zacytowaniem Franciszka: "„Ta rewolucja w obyczajach i moralności – podkreśla papież Franciszek – często wymachuje «flagą wolności», ale w rzeczywistości przyniosła dewastację duchową i materialną niezliczonym ludzkim istotom, szczególnie najbardziej narażonym” (Watykan, 17.11.2014) 
https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-o-lgbt-szacunek-do-osob-nie-moze-prowadzic-do-akce...

Oceń 26 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 17:03:19 | 2019-08-07
1 sierpnia to nie jest dzień święta. To dzien zadumy,modlitwy nad ofiarami stolicy. Za mało pamiętamy o cywilach a za dużo czcimy wojskowych. Decyzja o powstaniu była wątpliwa. Nie rozumiem jak można śpiewac radosne piosenki powstańcze w takim dniu...

Oceń 9 149 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

anonimus 17:01:13 | 2019-08-07
w LBGT są sami żyjący miłością - kochający Boga, Boże Przykazania - zwłaszcza VI, kochający Kościół, kochający chrześcijan, nie mówiący nic złego o innych - idealni ludzie

Oceń 107 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 16:46:13 | 2019-08-07
Co to jest ideologia LGBT i komu ona może zagrażać? Kto stoi za tą ideologią?  Prosze o jakieś konkrety bo jak dotychczas nie otrzymałem żadnych przekonujących argumentów, są tylko inwektywy i stereotypy na temat homoseksualizmu. 

Oceń 5 134 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 16:42:47 | 2019-08-07
Używanie słowa "zaraza" kojarzy się jednoznacznie z czasami narodowego socjalizmu w Niemczech.  

Oceń 7 130 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?