Metropolita białostocki wydał oświadczenie w sprawie sobotnich wydarzeń w mieście

(fot. Biuro Prasowe KEP / PAP/Artur Reszko)

Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, w komunikacie po wydarzeniach, które miały miejsce w Białymstoku 20 lipca.


Publikujemy pełną treść komunikatu:

 

Bracia i Siostry, 

"Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali" J 13, 34-35.

Przywołuję te słowa Chrystusa jako komentarz do sobotnich wydarzeń w Białymstoku - Marszu Równości i kontrmanifestacji tysięcy ludzi na ulicach naszego miasta. Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach. Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka. Jezus nakazuje nam wprost: "Miłujcie waszych nieprzyjaciół i dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą" Mt 5, 44.

W dalszym ciągu zachęcam do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów. Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać.

Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Białostocki 

Białystok, 22 lipca 2019 roku

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.12

Liczba głosów:

34

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 05:32:07 | 2019-07-23
"Przy okazji kościelnego PR, nie spotkałem się z tym, aby jakiś biskup czy ksiądz zauważył, że Kościół przeprasza Pana Boga za zło dopiero wtedy kiedy "na dachach" krzyczą o tych grzechach ateiści, lewacy ..."

A to prawda. Pisałem już o tym kilka razy. Z jakiegoś powodu głos wierzących nie jest brany przez hierarchię pod uwagę.

Jak wierzący o coś apelują, proszą, domagają się (np. przez lata wielu, w tym piszący te słowa, zwracało uwagę jak ważna jest lustracja) to słyszą latami tylko wyzwiska i epitety.

Jak Gazeta Wyborcza byle co napiszę, to zaraz wzmożenie. Skąd się b bierze taka postawa?

Oceń 9 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Karol- 01:37:11 | 2019-07-23
1. Niektórzy przyjmują, że to zwykli katolicy, a nie jacyś nacjonaliści  zaatakowali manifestację LGBT. Mniejsza o uzasadnienie  skoro można znów oskarżać o "faszyzm"? Przy okazji, myślę że protestujący spokojnie z ikoną to prawosławny ; i było nas tam pewnie więcej. Ideologia LGBT i jej autorytaryzm godzą również w prawosławie. 2. @ w. giedymin, lleszek. Poznałem Wasze emocje. Czy mogę poznać teraz Wasze argumenty? 

Oceń 16 37 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

w.gedymin 21:55:06 | 2019-07-22
Czysty biskupi PR. Nie on pierwszy, nie jedyny ani ostatni. Mistrzem jest abp Gądecki.
Przy okazji kościelnego PR, nie spotkałem się z tym, aby jakiś biskup czy ksiądz zauważył, że Kościół przeprasza Pana Boga za zło dopiero wtedy kiedy "na dachach" krzyczą o tych grzechach ateiści, lewacy ...

Oceń 5 23 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

strzelec514 20:39:26 | 2019-07-22
" Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli się będziecie wzajemnie miłowali".
Pan Jezus mówił do swoich uczniów, a nie do bluźnierców.

Oceń 42 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 17:16:25 | 2019-07-22
Przecież metropolita białostocki sam naszczuł i podjudził swoich parafian listem pasterskim, a ściśle rzecz biorąc, "pasterskim", jaki był odczytany 7 lipca. A teraz świątobliwy wielebny pisze jakieś kuriozalne oświadczenie, w którym umywa ręce i udaje zadziwionego. List, jaki wielebny hierarcha napisał i kazał odczytać parafianom, dał takie owoce jakie można było z treści listu odczytać. 

Oceń 17 154 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 17:10:03 | 2019-07-22
Wątpliwe to oświadczenie. Odnosi się wrażenie, że społeczność LGBT+ to nieprzyjaciele katolików. Po co w tym miejscu cytować fragment Mateusza o miłości nieprzyjaciół. LGBT+ nie ma nic przeciwko religii a tym bardziej przeciwko wiernym. Chcemy po prostu akceptacji i zrozumienia. Niestety, z bólem to pisze, wiele przedstawicieli Kościoła Katolickiego utrzymuje w społeczeństwie stereotypu na temat LGBT+:(

Oceń 10 129 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sebastian93 17:05:34 | 2019-07-22
Abp Wojda SAC przypomina mi strażaka, który podpalił dom a potem pierwszy leci do ugaszenia pożaru :( 
Obłuda, było trzeba myśleć o tym gdy pisało sie list pasterski na 7 lipca 2019. Do dymisji!! 

Oceń 14 158 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?