Patriarcha Bartłomiej: Kościół Grecji uzna Kościół Prawosławny Ukrainy

(fot. depositphotos.com)

Kościół Grecji jako pierwszy uzna Kościół Prawosławny Ukrainy - zapowiedział ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. W rozmowie z ukraińską agencją TSN wyraził przekonanie, że "wcześniej czy później" zrobią to także inne lokalne Kościoły prawosławne, o ile nie będzie na nie wywierana "polityczna presja".

 

- Nasi bracia Ukraińcy wciąż użalali się, że chcą niezależnego Kościoła. Dostawaliśmy tę samą prośbę od politycznego kierownictwa państwa. Dlatego po wielu latach modlitwy i wysiłków poprzez dialog stwierdziliśmy, że naród ten zasługuje na autokefaliczny status - zaznaczył hierarcha. Dodał, że status ten nie różni się od autokefalii innych Kościołów lokalnych.

 

Kościół Prawosławny Ukrainy (KPU) powstał w grudniu ub.r. z połączenia Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Przyłączyło się do niego także 400 parafii z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, który był i jest nadal przeciwny powstaniu KPU.

 

Status autokefalii (niezależności od innych Kościołów lokalnych) KPU uzyskał w styczniu br. od patriarchy Konstantynopola, jednak dotychczas żaden inny Kościół tego nie uznał.

 

Przeczytaj też: Metropolita Emanuel: proces przyznawania autokefalii ukraińskiemu prawosławiu rozpoczęty >>

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?