"Chrześcijanie nie mogą «pozostać niemowami, gdy utrudnia się nam dostęp do miejsc świętych»"

(fot. depositphotos.com)

Podczas wspólnej modlitwy ekumenicznej zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Jerozolimie zaapelowali o ochronę dziedzictwa chrześcijańskiego.

 

W apelu adresowanym do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina i premiera Benjamina Netanjahu skrytykowano podejmowane przez radykalne grupy próby zmiany status quo miasta, zagrażając w ten sposób obecności dziedzictwa chrześcijańskiego. Powodem napisania tego dokumentu była czerwcowa decyzja najwyższego sądu izraelskiego, wyrażająca zgodę na budzącą kontrowersje sprzedaż trzech nieruchomości patriarchatu grecko-prawosławnego prawicowej organizacji żydowskiej.

 

Poprzez tę decyzję sędziowie zakończyli spór prawny wokół transakcji zawartej w 2004 r. między ówczesnym urzędnikiem patriarchatu i stowarzyszeniem Ateret-Cohanim. Kościół na drodze sądowej podważył umowę kupna, która w 2005 r. stała się przyczyną ustąpienia patriarchy Ireneusza I. Jak podkreślono, do transakcji doszło bez zgody władz kościelnych i na skutek korupcji.

 

Przedstawiciele Kościołów w Jerozolimie, wśród nich grecko-prawosławny patriarcha Teofil III i kustosz kustodii franciszkanów w Ziemi Świętej o. Francesco Patton, z inicjatywy patriarchatu grecko-prawosławnego, spotkali się na modlitwie przed dwoma zagrożonymi sprzedażą hotelami "Imperial" i "Petra" w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Jaffy na jerozolimskim Starym Mieście.

 

Po wspólnej modlitwie, podczas spotkania w hotelu "Imperial", patriarcha Teofil podziękował innym zwierzchnikom kościelnym za okazaną solidarność. Podkreślił, że "jako wspólnota pojednania nie chcemy pozwolić grupom radykalnym na rozwadnianie integralności i charakteru dzielnicy chrześcijańskiej w Jerozolimie".

 

Chrześcijanie nie mogą "pozostać niemowami, gdy utrudnia się nam dostęp do miejsc świętych i coraz bardziej słabnie nadzieja na trwały pokój", mówił grecko-prawosławny patriarcha i dodał, że Kościoły powinny razem występować przeciwko próbom "przejmowania własności kościelnych środkami nielegalnymi". Patriarcha Teofil zapowiedział, że we wrześniu odbędzie się "międzynarodowy dzień modlitwy za wspólnotę chrześcijan i chrześcijańską dzielnicę w Jerozolimie". Do tej modlitwy zaprosił chrześcijan całego świata.

 

Znaczenie spotkania podkreślił wikariusz łacińskiego patriarchatu Jerozolimy dla Palestyny, bp Giacinto-Boulos Marcuzzo. Zdaniem hierarchy, należy "uświadomić, że chodzi o sprawę bardzo poważną i że należy postępować według zasad ludzkich, a nade wszystko Bożych".

 

W minionych latach organizacje żydowskie co pewien czas wykupywały nieruchomości w chrześcijańskich i muzułmańskich dzielnicach Starego Miasta. Od tego czasu mieszkają tam głównie rodziny żydowskie. Przeciwko sprzedaży własności kościelnych protestują miejscowi chrześcijanie. Kościół grecko-prawosławny - obok Państwa Izrael - jest jednym z największych właścicieli gruntów w Jerozolimie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?