Ukraina: Grekokatolicy ponownie poproszą papieża o patriarchat

(fot. depositphotos.com)

Ukraiński Kościół Greckokatolicki zamierza ponownie prosić Watykan o ustanowienie patriarchatu - oświadczył zwierzchnik tego Kościoła arcybiskup Swiatosław Szewczuk przed spotkaniem jego hierarchów z papieżem Franciszkiem w przyszłym tygodniu.

 

"Dla nas patriarchat nie oznacza jedynie tytułu, czy nazwy, lecz jest przede wszystkim sposobem działania. (…) Jesteśmy, oczywiście, w komunii ze Stolicą Apostolską, ale centrum globalnej jedności naszej Cerkwi stanowi patriarcha" - powiedział abp Szewczuk w wywiadzie dla ukraińskiego portalu religijnego Risu.

 

W tradycji Kościołów wschodnich patriarchat jest najwyższą autonomiczną jednostką administracyjną. Starania o ustanowienie patriarchatu prowadzone są od lat; Watykan dotąd nie wyraził na to zgody. Patriarchatowi dla Kościoła greckokatolickiego sprzeciwiała się też Moskwa.

 

Hierarchowie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego będą w Watykanie przez dwa dni, 5-6 lipca. Spotkanie odbędzie się z inicjatywy papieża Franciszka.

 

"W czasie rozmów nie będzie tematów tabu. Dostaliśmy niespodziankę, gdyż będzie to rozmowa na najwyższym szczeblu. Będzie to rozmowa o ważnych sprawach. Prosiłem wcześniej Ojca Świętego, byśmy otrzymali sygnał poparcia dla naszej Cerkwi, w szczególności instytucjonalnego" - podkreślił abp Szewczuk.

 

O ustanowienie patriarchatu zabiegał poprzedni zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, zmarły w 2017 roku kardynał Lubomyr Huzar. W 2005 roku mówił on, iż kanoniczność patriarchatu potwierdził papież Jan Paweł II.

 

"Poprzedni papież (św. Jan Paweł II) potwierdził kanoniczność patriarchatu, a nawet powiedział, że sam chce go ogłosić. Niestety, nie wystarczyło mu na to życia" - mówił Huzar.

 

Kościół greckokatolicki powstał w roku 1596 w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek. Uznając dogmaty katolickie Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami, odmienny od katolickiego kalendarz kościelny i języki liturgii.

 

Przez wielu Ukraińców uznawany jest - w przeciwieństwie do prawosławnego - za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy - w Polsce.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?