Ks. Lombardi o przemówieniu papieża w Neapolu: wielkie bogactwo horyzontów i tematów

(fot. AgenciaAndes / Foter / CC BY-SA)

Słowa papieża odznaczały się "ogromnym bogactwem horyzontów" oraz wielką skutecznością w odniesieniu do "tematów teologii, jej badań i nauczania". W ten sposób przemówienie Franciszka na Papieskim Wydziale Teologicznym Włoch Południowych w Neapolu 21 czerwca ocenił były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej a obecnie przewodniczący Fundacji im. Josepha Ratzingera-Benedykta XVI ks. Federico Lombardi SI.

 

Spotkanie w stolicy Kampanii nosiło tytuł "Teologia po «Veritatis gaudium» w kontekście Morza Śródziemnego".

 

Przeczytaj przemówienie papieża>>


W rozmowie z Radiem Watykańskim jego były dyrektor przyznał, że jest pełen najwyższego podziwu dla Ojca Świętego, że przybył on osobiście na tę konferencję i spędził na niej dużo czasu. "Dał przykład udziału w refleksji teologicznej i kulturowej, zanim sam zabrał głos. Uważam to za fakt wyjątkowo znaczący, gdyż rzadko to się zdarza" - stwierdził włoski jezuita.


Za drugie ważne spostrzeżenie uznał słowa, wypowiedziane przez papieża, mające "ogromny ciężar gatunkowy dla wszystkich wydziałów teologicznych na świecie, gdy chodzi o sposób uprawiania teologii". Podkreślił przy tym znaczenie wyjścia od konkretnej sytuacji Neapolu, uznania jego położenia w basenie śródziemnomorskim, jak również od refleksji i problemów, które to za sobą pociąga. Chodzi też o wyjście od "zasad o charakterze bezwzględnie ogólnym, dotyczących włączenia teologii w rzeczywistość, w kontekst, w którym uprawia się teologię i się jej naucza oraz o interdyscyplinarność, które prowadzą do dialogu i do budowania dyskursu coraz bogatszego i coraz szerszego, również z wkładem różnych dyscyplin naukowych" - oświadczył ks. Lombardi.


Odnosząc się do szczególnego przypadku Neapolu i Morza Śródziemnego wskazał na znaczenie dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza z judaizmem i islamem jako religiami charakterystycznymi dla regionu śródziemnomorskiego. Nawet jeśli są one dziś obecne w innych częściach świata, to jednak w istocie narodziły się w tej przestrzeni geograficznej - przypomniał jezuita.


Zdaniem ks. Lombardiego przemówienie Ojca Świętego stało się "w pewnym stopniu wypowiedzią programową i wzorcem dla wydziałów teologicznych ze względu na sposób uprawiania teologii i postawy, z jaką należy to czynić". Papież wykazał bowiem także zrozumienie dla teologów, to znaczy wobec ich udziału jako ludzi wierzących w tajemnicy miłosierdzia Bożego. Pokazał, że nie jest to doświadczenie oderwane, ale winno być przeżyte w duchu tego udziału, który uzdalnia ludzi do słuchania i dialogu z innymi - tłumaczył ks. Lombardi.


Następnie zauważył, że papież mówił o nauczaniu teologii w dialogu z młodymi, z osobami, które pragną się uczyć, ale które nie są bierne, są podmiotami w dialogu poznawania, co należy brać pod uwagę. Ojciec Święty mówił też o obecności i udziale kobiet w nauczaniu i poznawaniu teologii - przypomniał jezuita.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?