USA: episkopat wzywa do deeskalacji konfliktu z Iranem

(fot. shutterstock.com)

Wraz z eskalacją napięć między stanami Zjednoczonymi i Iranem wzrasta ryzyko konfliktu na Bliskim Wschodzie, regionie, który i tak już jest ogromnie wybuchowy. Zwrócił na to uwagę przewodniczący komitetu ds. międzynarodowej sprawiedliwości i pokoju konferencji episkopatu USA abp Timothy Broglio w liście do sekretarza stanu Mike’a Pompeo, datowanym 18 czewrca.

 

Hierarcha ponowił poparcie amerykańskich biskupów katolickich dla porozumienia, dotyczącego kontroli irańskiego programu rozwoju broni jądrowej, zawartego w 2015 r. pomiędzy Iranem, stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją, Chinami) oraz Niemcami i Unią Europejską. Wskazał, że jednostronne wycofanie się Stanów Zjednoczonych z tej umowy oraz nałożenie dodatkowych sankcji gospodarczych na Iran, "wzmogło napięcia z bliskimi sojusznikami i innymi światowymi mocarstwami".

 

Arcybiskup, który jest ordynariuszem polowym USA, wyraził nadzieję, że "Stany Zjednoczone rozpoczną stały dialog z sojusznikami, światowymi mocarstwami i Iranem, mający na celu deeskalację obecnej sytuacji, która jest niebezpieczna zarówno dla regionu, jaki i dla świata".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?