Watykański dokument o gender mówi jasno: sprzeciw wobec ideologii, ale nie wobec studiów

(fot. depositphotos.com)

Watykan, przedstawiając oficjalne stanowisko wobec gender, oświadczył, że w sprawie edukacji seksualnej w szkołach należy zagwarantować wolność rodzinom. W wydanym w poniedziałek dokumencie wyrażono sprzeciw wobec ideologii gender, ale nie wobec studiów.

 

W kwestiach edukacji konieczny jest "odpowiedni i wyważony" język - zaznaczono w dokumencie "Mężczyzną i kobietą ich stworzył. Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji", opublikowanym przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej.

 

Mowa jest w nim o tym, że w "kulturze dialogu" należy uwzględnić także "uzasadnione dążenia szkół katolickich do tego, by utrzymać swoją wizję seksualności ludzkiej zgodnie z wolnością rodzin".

 

"Państwo demokratyczne nie może sprowadzić oferty edukacyjnej do jednego sposobu myślenia" - podkreślono.

 

W ogłoszonym tekście dokonane zostało rozróżnienie między podejściem ideologicznym a badaniami naukowym nad gender, w których można odnaleźć "wspólne punkty".

 

Zostało to przedstawione w następujący sposób: "W ramach badań nad gender pojawiły się niektóre możliwe wspólne punkty na rzecz rozwoju wzajemnego zrozumienia". Wśród tych pozytywnych aspektów wymienione zostało przekonanie o "konieczności zwalczania wszelkich przejawów" dyskryminacji, zachowań chuligańskich, przemocy, obelg.

 

Ponadto watykańska kongregacja zaznaczyła, że różnica płci została naukowo udowodniona i nie może zostać zakwestionowana na drodze "arbitralnego wyboru".

 

"W sprawie gender musimy znaleźć drogi dialogu, bez popadania w slogany i ekstremizmy - oświadczył prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kardynał Giuseppe Versaldi w wywiadzie dla oficjalnego watykańskiego portalu Vatican News. - Ale musimy to zrobić, zaczynając od naszej tożsamości i potrafiąc przetłumaczyć na racjonalne argumenty także światło pochodzące od wiary, bo zamieszanie jest duże i istnieje ryzyko narzucenia jako naukowego jedynego poglądu".

 

"Szanujemy wszystkich, ale prosimy, byśmy byli szanowani" - oświadczył prefekt.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.57

Liczba głosów:

61

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 00:13:03 | 2019-06-11
DEON jak zwykle w tytule manipuluje :-(

Oceń 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?