Rosyjska Cerkiew: nie ma warunków do wizyty papieża w Moskwie

(fot. depositphotos.com)

Zdaniem Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej brak obecnie warunków do wizyty w Moskwie papieża Franciszka - powiedział w wywiadzie dla szwajcarskiej katolickiej agencji informacyjnej metropolita wołokołamski Hilarion, osobistość nr 2 w Patriarchacie Moskiewskim.

 

"Nie jest to na agendzie naszych stosunków dwustronnych" - powiedział o możliwości wizyty papieża metropolita, który w Patriarchacie Moskiewskim kieruje Wydziałem Zewnętrznych Stosunków Kościelnych, tj. cerkiewną dyplomacją.

 

"Wielu biskupów, duchownych i wiernych nie jest gotowych go przyjąć. Nie chcemy, by nasze relacje zepsuły się z powodu tych nastrojów. Wolimy iść naprzód stopniowo, bez gwałtownych kroków" - tłumaczył Hilarion.

 

Metropolita ocenił jednocześnie, że stosunki pomiędzy Kościołem katolickim i Rosyjską Cerkwią Prawosławną rozwijają się w pozytywnym duchu. Ocenił, że dla Cerkwi wydarzeniem wielkiej duchowej wagi było przybycie w 2017 roku do Rosji z włoskiego Bari relikwii św. Mikołaja.

 

"Takie wydarzenia są potrzebne by umocnić nasze relacje" - podkreślił. Przybycie relikwii, jak dodał, było możliwe dzięki spotkaniu w Hawanie patriarchy Cyryla i papieża Franciszka. Historyczne spotkanie zwierzchników dwóch Kościołów odbyło się w lutym 2016 roku.

 

Wywiad metropolity, w którym prezentuje on głównie stanowisko Patriarchatu Moskiewskiego na temat sytuacji prawosławia na Ukrainie, ukazał się na portalu cath.ch; fragment opublikował w środę dziennik "Kommiersant", a omówienie - Patriarchat Moskiewski na swojej stronie internetowej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?