Abp Skworc: każdy pokrzywdzony może mieć pewność, że zostanie wysłuchany i ochroniony

(fot. flickr.com/photos/episkopatnews)

Każdy pokrzywdzony może mieć pewność, że zostanie wysłuchany i ochroniony, a każdy przypadek jest i będzie moralnie i prawnie osądzony - mówił w niedzielę w Piekarach Śląskich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, nawiązując do przypadków pedofilii w Kościele.

 

Witając tysiące pielgrzymów przybyłych w niedzielę do Piekar z doroczną pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej arcybiskup przypomniał, że w niedzielę w kościołach odczytywany jest list Episkopatu Polski "Wrażliwość i odpowiedzialność", poświęcony problemowi pedofilii. Zachęcał do przeczytania tego - jak mówił - "ważnego głosu pasterzy Kościoła".

 

- Do tego głosu dodałbym, że od ubiegłego roku działa w archidiecezji (katowickiej - PAP) delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży. Działa też specjalny zespół reprezentujący wszystkie środowiska, które w archidiecezji zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą. Pracują razem z sojusznikami w instytucjach samorządowych i wszystkich instytucjach pomocowych dla właściwej i skutecznie ochrony dzieci i młodzieży (...). Każdy pokrzywdzony może mieć pewność, że zostanie wysłuchany i ochroniony, a każdy przypadek jest i będzie moralnie i prawnie osądzony, dlatego stosujemy się do obowiązującego prawa państwowego - powiedział abp Skworc.

 

- Działamy zatem systemowo, zapobiegawczo, prewencyjnie, aby już nigdy nie było dziecka skrzywdzonego - ani w Kościele, ani w innym środowisku - to jest nasze wspólne zadanie - zapewnił metropolita katowicki, co zgromadzeni nagrodzili brawami.

 

Hierarcha przywołał marcowy list społeczny episkopatu, poświęcony m.in. ósmemu bożemu przykazaniu "nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu".

 

- Trzeba pamiętać, że drogę do prawdy i zgody zamykają m.in. takie słowa: wszyscy, zawsze, nigdy, a dialog kończy się wówczas, gdy język służy budowaniu jednostronnego i nieprawdziwego obrazu życia społecznego czy też stygmatyzowaniu. Krytyka grzechów, zaniechań i błędów - szczera i pełna troski, wypowiadana w dobrej wierze - powinna być oddzielona od takiego sposobu formułowania ocen poszczególnych osób czy środowisk, który może być krzywdzący, czy wręcz uwłaczający ich godności. Miarą szacunku jest także ograniczenie nadmiernych emocji i uproszczeń, które fałszują rzeczywistość - cytował w Piekarach metropolita katowicki.

 

* * *

 

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.13

Liczba głosów:

48

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kotek 17:24:01 | 2019-05-28
wysłuchani przez biskupa jędraszewskiego. biskup z katowic nie zauważył że wielu chopów nie poszło w tym roku do piekar bo ten pieron przemawiał?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bodek 19:03:23 | 2019-05-26
Właśnie fakt, że dawni tajni współpracownicy SB są obecnie nadal biskupami i arcybiskupami (np. abp Skworc) jest przyczyną, że przepraszam za sformułowanie "granat wybuchł w szambie" ze zdwojoną energią. Gdyby przeprowadzono lustrację w hierarchii kościelnej wtedy kiedy rozpoczęto to wiele ujawnianych obecnie przypadków  pedofilii czy homoseksualizmu zostałoby już wcześniej ujawnionych, bo to był często powód wspólpracy z SB, a Kościół miał sznasę  oczyścić się sam. Teraz hierachowie dziekują Panom Sekielskim za to, że im otwarli oczy. Wcześniej robili co mogli aby konfrontacji z prawdą uniknąć. Jest to bardzo żałosne. Płacimy za to wszyscy.

Oceń 27 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook