Prymas Polski do neoprezbiterów: odrzucajcie pokusę władzy, pieniądza, siły

(fot. episkopat.pl)

Archidiecezja gnieźnieńska ma trzech nowych księży. Święceń prezbiteratu udzielił im w sobotę 25 maja Prymas Polski abp Wojciech Polak. "Odrzucajcie wszystko, co jest światowością, pokusę władzy, pieniądza, znaczenia, siły" - mówił.

 

Uroczysta Msza św. celebrowana przed południem w katedrze gnieźnieńskiej zgromadziła licznych kapłanów, osoby konsekrowane, wspólnotę seminarium duchownego, rodziny i przyjaciół neoprezbiterów, a także proboszczów i wiernych z ich rodzinnych parafii.

 

W krótkim słowie wygłoszonym po zwyczajowym pouczeniu abp Wojciech Polak nawiązał do słów czytanej Ewangelii wg. św. Jana, przypominając wyświęcanym, że dar wybrania i powołania Jezus składa w ręce tych, których uznaje za przyjaciół, za bliskich, którzy dzielić z Nim będą Jego życie i Jego przeznaczenie.

 

"Nie przywiodła was do święceń tylko chęć czy gotowość służenia ludziom. Przecież wielu - wiemy to aż nadto dobrze - służy gorliwiej i z większym zaangażowaniem niż niejeden z nas. Nie przyprowadziła was sama chęć bycia przed ludźmi do końca w tym, co należy do Boga. Nie wezwało was tutaj żadne ludzkie zawołanie. Ja też was tutaj nie zaprosiłem. Zaprosił Was i przyprowadził tu Jezus Chrystus" - mówił abp Polak powtarzając wyświęcanym, że zostali wybrani nie po to, aby się zamykać w wieczerniku, ale jak apostołowie iść do świata z odwagą i nadzieją, iść i nie ustawać, iść i się nie bać.

 

"Jesteście od Jezusa! Pamiętajcie więc: sługa nie jest większy od swego Pana. Jeżeli Mnie prześladowali - wyjaśnia swym uczniom Jezus - to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowa zachowali, to i wasze będą zachowywać".

 

"Nie dajcie się jednak wciągnąć w wir tego świata - przestrzegał dalej Prymas. - Odrzucajcie wszystko, co jest światowością, pokusę władzy, pieniądza, znaczenia, siły. Niech waszą odpowiedzią, stylem waszego życia i kapłańskiego posługiwania będzie ten styl, o którym słyszeliśmy od św. Pawła - styl człowieka, który ma otwarte uszy i serce, który słyszy nawet na dnie ludzkich serc, nawet tych, które, jak skorupa są zamknięte. I jak Apostoł Paweł wyjdźcie dziś stąd odważni, w mocy Ducha Świętego" - mówił do wyświęcanych abp Polak.

 

Po złożeniu przez kandydatów przyrzeczenia posłuszeństwa wszyscy zgromadzeni w katedrze odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, w czasie której diakoni leżeli krzyżem na posadzce katedry. Później nastąpił najważniejszy moment święceń - abp Wojciech Polak, a następnie biskupi oraz wszyscy kapłani nałożyli ręce na głowy wyświęcanych i odmówili modlitwę konsekracyjną będącą prośbą do Boga o udzielenie im darów Ducha Świętego potrzebnych do pełnienia posługi kapłańskiej.

 

Nowi księża archidiecezji gnieźnieńskiej to: ks. Jacek Stróżewski pochodzący z parafii pw. św. Floriana w Chodzieży, ks. Mateusz Śróda z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu i ks. Przemysław Robaszkiewicz z parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie. W niedzielę odprawią Mszę św. prymicyjną w swoich rodzinnych parafiach, a niebawem rozpoczną posługę jako wikariusze w parafiach, do których zostaną posłani.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.45

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Wow Ras 13:02:24 | 2019-05-27
Pytanie tylko jak mają "odrzucać wszystko, co jest światowością, pokusę władzy, pieniądza, znaczenia, siły", skoro tak zostali nauczeni przez lata, że to niezwykła służba, że to wybraństwo, itd. (u wielu to od ministranctwa/lektorstwa już czują się ci chłopcy "lepsi"/"wybrani"). W jaki sposób mają przeciwstawić się przełożonemu, jeśli będą widzieć (a na pewno będą) wokół siebie światowość, władzę, pieniądz, znaczenie i siłę u starszych kolegów. Pytam jak mają to odrzucać?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 14:11:16 | 2019-05-25
No to czas dać przykład osobisty. Do dymisji czas sie podać. Czapeczkę oddać i zacząć służyć.

Oceń 10 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook