Terlikowski: Kościół w Polsce nie ujawni swoich archiwów zewnętrznej komisji

(Fot. Bartosz Zielinski / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0)

"Nie wydaje mi się, by Kościół w Polsce był gotowy do ujawnienia archiwów zewnętrznej instytucji. Dlatego niezbędna jest komisja wewnątrzkościelna" twierdzi Tomasz Terlikowski na łamach "Więzi".

 

W kościelnej komisji, która miałaby zbadać przypadki wykorzystywania seksualnego, powinni znaleźć się nie tylko duchowni, lecz także świeccy, a zwłaszcza przedstawiciele ofiar.

 

"Marzy mi się, by ta komisja zbadała wszystkich duchownych, którzy pracowali w Polsce w latach 1945-2018, po to, by nie tylko ustalić, kto jest winien, a kto nie, ale też mieć świadomość, jaka mogła być skala przestępstw seksualnych, ale także jego ukrywania i jakie były tego powody" - pisze publicysta.

 

Polscy biskupi: nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd >>

 

Warunkiem koniecznym powstania odpowiedniej komisji w ramach Kościoła, jest działanie KEPu, bo tylko biskupi mogą wyrazić zgodę na dostęp do odpowiednich archiwów. Niestety, nie ma tutaj pozytywnych wzorów, bo jak pisze Terlikowski "nie mam wrażenia, by którykolwiek Kościół lokalny był wzorem do naśladowania".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.88

Liczba głosów:

17

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

maqom 21:32:03 | 2019-05-27
Anglicy jakoś zamrozili na 50 lat archiwa w sprawie gen. Sikorskiego i nikt nie szumi...

Oceń 25 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 12:27:39 | 2019-05-27
O rety! Terlikowski publikuje na łamach "Więzi"! Koniec świata się zbliża! Od kiedy redakcja tego czasopisma może wytrzymać tak konserwatywnego prawicowca???

Oceń 25 31 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 12:24:58 | 2019-05-27
A na jakiej podstawie ma ujawniać? Tak już było w historii. Władze radzieckie po wojnie skonfiskowały wszystkie księgi i dokumenty kościelne na byłych terenach Polski wcielonych do ZSRR. Dlaczego mamy naśladować sowietów i ich bezprawne działania w naszym niepodległym państwie?

Oceń 34 43 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?