Abp Ryś o tym, czy biskupi wiedzący o przypadkach molestowania zostaną pociągnięci do odpowiedzialności

(fot. Maskacjusz TV / youtube.com)

Zapytany o to, czy biskupi którzy mieli wiedzę o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, abp Ryś odpowiedział, że "to należy zawsze do Stolicy Apostolskiej".

 

Abp Ryś został zapytany przez dziennikarzy po obradach Rady Stałej KEP, czy wytyczne KEP o ochronie osób małoletnich w Kościele zostaną znowelizowane.

 

"W tej mierze, w jakiej motu proprio cokolwiek zmienia, tam, gdzie trzeba wprowadzić te nowelizacje, to będzie" - zapowiedział.

 

Wyjaśnił, że szkolenie dla metropolitów, w którym wziął dziś udział, dotyczyło dokumentu motu proprio papieża Franciszka "Vos estislux mundi".

 

Zapytany o to, czy biskupi którzy mieli wiedzę o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, abp Ryś odpowiedział, że "to należy zawsze do Stolicy Apostolskiej".

 

"Rzeczą metropolity jest dostarczenie informacji - jeśli ma taką informację - do kompetentnej kongregacji watykańskiej. Reszta od strony kanonicznej należy do Stolicy Apostolskiej" - wyjaśnił.

 

A co jeśli metropolita molestował? W USA mają rozwiązanie >>

 

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski ma za zadanie przygotowanie spraw na Zebranie Plenarne KEP i rady biskupów diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem ich decyzji i koordynuje prace Konferencji Episkopatu Polski. Tworzą ją z urzędu: przewodniczący KEP, zastępca przewodniczącego KEP, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami i sekretarz generalny KEP oraz wybrani przez zebranie plenarne biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych. Wyboru dokonuje się na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

 

Obecnie w jej skład wchodzą z urzędu: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski, Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Z wyboru w Radzie Stałej jest sześciu biskupów diecezjalnych: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita gdański abp Sławoj Leszek-Głódź, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, bp Andrzej Czaja, biskup opolski. W skład Rady wchodzi też dwóch biskupów pomocniczych. Są to: bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.23

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kotek 20:38:34 | 2019-05-23
 wydaje się że to zależy od państwa w którym mieszka i jeśli pseudobiskup tuszował przestępstwa narażając dzieci na działanie pedofila to powinien odpowiedzieć karnie. czekamy na działanie prokuratury a nie watykanu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Oceń 3 12 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leaonbaz 14:35:39 | 2019-05-23
To mi przypomina oficjalne wypowiedzi członków KC PZPR. Coś tam się pośród nich dzieje, są jakieś frakcje i animozje, ale że dominuje oportunistyczna wiekszość i postawa asekuranctwa, to czekają na sygnał z Moskwy - do której ślą pufne memoranda. Teraz żaden się nie wychyli, nie mają odwagi, idą na przeczekanie. No i pewnie jak Biurze Politycznym, każdy na każdego coś ma, lub może mieć. Czyli "socjalizm/katolicyzm - tak, wypaczenia - nie". Partia/Kościół ma zawsze rację. Niektórzy towarzysze/księża zbładzili, ale kierunek jest dobry. Niech złożą samokrytykę, zmienimy członków plenum KC/KEP, kogoś się wyślę na mnie eksponowane stanowiska/ - i system będzie sobie trwał dalej.

Oceń 21 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook