Niech prasa katolicka odważnie służy prawdzie

Prasa katolicka ma głosić Dobrą Nowinę, przedstawiając konkretne fakty, którymi żyją wspólnoty chrześcijańskie. Podkreślił to Papież, spotykając się z Włoską Federacją Tygodników Katolickich. Należy do niej 188 czasopism, głównie diecezjalnych.

 

- Dobrze wiecie, że w kontekście postmodernizmu, w którym żyjemy, jedno z najważniejszych wyzwań kultury dotyczy sposobu rozumienia prawdy - powiedział Benedykt XVI.

 

- Kultura dominująca, najbardziej rozpowszechniona w mediach, zajmuje wobec prawdy postawę sceptycyzmu i relatywizmu. Traktuje ją na miarę zwykłych opinii, uważają zatem za możliwe i uzasadnione liczne «prawdy». Jednak pragnienie ludzkiego serca świadczy, że nie można się zadowolić półprawdami. Dlatego osoba ludzka «zmierza ku głębszej prawdzie, która może mu ukazać sens życia; poszukiwanie to zatem może osiągnąć cel jedynie w absolucie» (Jan Paweł II, enc. Fides et ratio, 33). Prawda, której człowiek jest spragniony, to osoba Pana Jezusa. Spotykając tę Prawdę, znając ja i kochając, znajdujemy prawdziwy pokój i szczęście. Misja Kościoła polega na stwarzaniu warunków, by doszło do tego spotkania człowieka z Chrystusem. Współpracując w tym zadaniu, organy informacji wezwane są do odważnej służby prawdzie, by pomagać opinii publicznej w patrzeniu na rzeczywistość i odczytywania jej z ewangelicznego punktu widzenia. Chodzi o przedstawienie racji wiary, które jako takie wychodzą ponad wszelką wizję ideologiczną i mają pełne prawo obywatelstwa w debacie publicznej”.

 

Benedykt XVI zwrócił uwagę, że prasa katolicka ma wyrażać punkt widzenia odzwierciedlający myśl katolicką we wszystkich kwestiach etycznych i społecznych.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?