O. Żak przed obradami Rady Stałej KEP: jestem przekonany, że dziś zapadną jakieś decyzje

(fot. episkopat.pl)

Jestem przekonany, że dziś zapadną jakieś decyzje - powiedział koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski o. Adam Żak, przed rozpoczęciem obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, które w środę rozpoczęły się w Warszawie.

 

Podczas obrad biskupi mają rozmawiać o dalszych działaniach Kościoła w Polsce w sprawie ochrony małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych.

 

Przed wejściem na obrady o. Żak został zapytany przez dziennikarzy, czy dziś zapadną jakieś decyzje. "Jestem przekonany, że tak" - odpowiedział koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży.

 

"Nie jestem rzecznikiem ani uczestnikiem Rady Stałej. Jestem doradcą. I będę doradzał, żeby było naprawdę dobrze dla ofiar, dla wszystkich, którzy tutaj są po sprawiedliwość i po uczciwość" - zapewnił.

 

Abp Ryś przed obradami Rady Stałej KEP: nikt nie udaje, że nie mamy problemu >>

 

Dziennikarze pytali także o instrukcję ws. ochrony osób małoletnich wydaną przez papieża Jana Pawła II. Zdaniem o. Żaka "ona była i jest stosowana, z tym, że pewnie z różną empatią i różnymi skutkami".

 

"Żeby było naprawdę dobrze, te środki są już znane i państwu i mnie, także nie ma tej chwili specjalnej potrzeby ukonkretyzowania czegokolwiek" - ocenił.

 

W środę odbędzie się kilkugodzinne szkolenie dla arcybiskupów metropolitów, którego tematem będzie wdrażanie w życie zasad wprowadzanych przez list apostolski motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi" (Wy jesteście światłem świata) opublikowany przez Stolicę Apostolską 9 maja.

 

W dokumencie papież ogłosił nowe procedury w sprawie zgłaszania przypadków molestowania i przemocy seksualnej oraz rozliczania biskupów z ich działań. Jego normy obowiązywać będą w całym Kościele katolickim od 1 czerwca br.

 

Po zakończeniu obrad Rady Stałej o godz. 16:30 planowany jest briefing dla mediów.

 

Rada Stała ma za zadanie przygotowanie spraw na Zebranie Plenarne i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynuje prace Konferencji Episkopatu Polski. Tworzą ją z urzędu: przewodniczący KEP, zastępca przewodniczącego KEP, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami i sekretarz generalny KEP oraz wybrani przez Zebranie Plenarne biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych. Wyboru dokonuje się na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

 

Obecnie w skład Rady Stałej wchodzą z urzędu: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski, Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Z wyboru w Radzie Stałej jest sześciu biskupów diecezjalnych: metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, metropolita gdański abp Sławoj Leszek-Głódź, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, bp Andrzej Czaja, biskup opolski. W skład Rady wchodzi też dwóch biskupów pomocniczych. Są to: bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji radomskiej.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.25

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kotek 16:36:50 | 2019-05-22
decyzja biskupów: bardzo przepraszamy i ubolewamy nad zaistniałą sytuacją. Bardzo to nas wszystkich boli dlatego nic nie robimy w tej sprawie żeby nas jeszcze bardziej nie bolało. Musimy obronić nasz kościół przed złymi ludźmi żeby nic się nie stało demonowi z Tylawy oraz biskupowi zboczeńcowi z Poznania i jemu podobnym.

Oceń 6 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

efka47 14:59:42 | 2019-05-22
"Dziennikarze pytali także o instrukcję ws. ochrony osób małoletnich wydaną przez papieża Jana Pawła II". A nam usiłuje się wmówić, że dopiero teraz, od Franciszka,  biskupi dostali narzędzie do walki z pedofilią. I robi to prymas. Biedni, dotychczas nic nie wiedzieli, nie mieli ani Ewangelii, ani etyki, ani prawa kanonicznego. Może, tak na przyszłość, biskupami powinni zostać ludzie, którzy ukończyli choćby podstawówkę, a przynajmniej umieli czytać...

Oceń 6 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook