Vincent Lambert ocalony? Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie

Karol Kleczka
(fot. PAP/EPA/PHOTOPQR/L'UNION DE REIMS)

W poniedziałek wstrzymano sztuczne odżywianie Vincenta Lamberta, który od 2008 roku leży w szpitalu w "chronicznym stanie wegetatywnym", który według lekarzy "wyklucza powrót świadomości". Wieczorem sytuacja diametralnie się zmieniła.

 

Wstrzymanie karmienia połączone jest z "głęboką i nieprzerwaną akcją znieczulania". Według radia "France Info" czterdziestodwuletniemu pacjentowi podaje się morfinę.

 

42-letni Vincent Lambert w 2008 r. uległ wypadkowi na motorze. Od tego czasu żyje w tzw. stanie minimalnej świadomości: reaguje na bodźce, rusza oczami, płacze. Jego żona, Rachela i rodzeństwo opowiadają się za przerwaniem sztucznego podtrzymywania funkcji życiowych. Sprzeciwiają się temu rodzice Vincenta, którzy twierdzą, że utrzymują kontakt z synem, a terapia nie ma formy "uporczywej".

 

Matka pacjenta, która wraz z rodziną i blisko stuosobową grupą manifestowała w poniedziałek rano przed szpitalem w Reims, nazwała decyzję o odłączeniu syna zbrodnią.

 

Lekarze już czterokrotnie próbowali doprowadzić do jego eutanazji. Kim jest Vincent Lambert? >>

 

W poniedziałek papież Franciszek opublikował na Twitterze wpis, którym prosił o modlitwę za osoby ciężko chore:

 

 

"Módlmy się za tych, którzy są ciężko chorzy. Strzeżmy zawsze życia, daru Boga, od początku do naturalnego kresu. Nie ulegajmy kulturze odrzucenia" - napisał Franciszek. Ojciec Święty już kilkukrotnie apelował o poszanowanie życia Lamberta. W połowie kwietnia 2018 roku powierzał go modlitwie wiernych.

 

Swoje stanowisko wystosowali również francuscy biskupi. W deklaracji ogłoszonej przez grupę bioetyki Konferencji Episkopatu Francji, Kościół sprzeciwił się wstrzymaniu nawadniania i odżywiania pacjenta, gdyż "nie jest on w sytuacji beznadziejnej i ostatecznej, która mogłaby spowodować etyczną akceptację wstrzymania zabiegów".

 

Jednak już wieczorem sytuacja ulegała zdecydowanej zmianie. Sąd apelacyjny w Paryżu ogłosił wyrok nakazujący lekarzom wznowienie odżywiania pacjenta. Zadecydowało stanowisko ONZ, którego Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych wezwał na początku maja francuskie władze do nieprzerywania opieki lekarskiej nad Vincentem i ponowił to wezwanie w piątek.

 

"Sąd nakazuje państwu francuskiemu podjąć wszelkie środki, o które wystąpił Międzynarodowy Komitet ds. Praw Osób Niepełnosprawnych w dniu 3 maja 2019 r. w sprawie utrzymania odżywiania i nawodnienia Vincenta Lamberta" - czytamy w uzasadnieniu cytowanym przez agencję AFP. Tym samym zawieszono wcześniejszą decyzję. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

 

W związku z tą sprawą warto, dowiedzieć się czym jest uporczywa terapia i dlaczego Kościół nie zgadza sie na jej stosowanie. Przeczytaj: Uporczywa terapia vs eutanazja [WYJAŚNIAMY]

 

Korzystałem z: PAP, Stacja7, Vatican News.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook