Kard. Sako: chrześcijanie są dyskryminowani i marginalizowani w Iraku

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Przykłady dwóch nauczycieli marginalizowanych ze względu na wyznawaną wiarę to znak dla polityków, aby odłożyli na bok różnice, sprzeciwili się ekstremizmowi i byli głosem umiarkowania, tolerancji i suwerenności narodowej. Mówi o tym chaldejski patriarcha Babilonii w oświadczeniu sprzeciwiającym się dyskryminacji chrześcijan w Iraku.

 

Kard. Luis Sako podaje przykład Maryam Maher, która ukończyła studia wyższe z najlepszymi ocenami. Została zgłoszona na listy Ministerstwa ds. Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych. Jej aplikacja została zignorowana tylko dlatego, że jest chrześcijanką - wskazuje iracki hierarcha.

 

Podobnie rzecz ma się z jednym z profesorów, który trzy miesiące temu został zgłoszony przez sekretarza Rady Ministrów na stanowisko rektora, jako człowiek o wybitnych kompetencjach. Od tamtego czasu sprawa utknęła w miejscu także z powodów wyznaniowych - podkreśla chaldejski purpurat.

 

W swoim oświadczeniu kard. Sako zwraca uwagę na potrzebę zagwarantowania w konstytucji poszanowania dla pokojowej koegzystencji i różnorodności, która charakteryzuje Irak. Jednocześnie potrzeba polityki, która promowałaby wartość obywatelstwa i wspólnego dobra. Nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy chrześcijanie stawać muszą przed religijnymi sądami islamskimi w kwestiach dotyczących ich wiary, ślubów, czy dziedziczenia. Pytam sam siebie - konkluduje chaldejski hierarcha - dlaczego nie wejdzie w życie prawo cywilne, jednakowe dla wszystkich Irakijczyków?

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook