Proboszcz parafii w Malborku o filmie Sekielskiego: był trochę zmanipulowany [WIDEO]

Karol Wilczyński

"Gdybym wiedział, w życiu tego człowieka w Malborku by nie było" - mówi ks. Jan Potrykus, wskazując, gdzie reżyser filmu "Nie mów nikomu" dokonał "przekłamania".


"Każdy, kto mnie zna, wie, że (…) zakończyłbym te rekolekcje i powiedziałbym publicznie, że ksiądz [Olejniczak - przyp. red.] mnie oszukał" - twierdzi ks. Potrykus.

 

Dariusz Olejniczak to duchowny z Warszawy, który odsiedział wyrok za wykorzystywanie seksualne 7-letnich dziewczynek. W filmie "Tylko nie mów nikomu" występują nastolatki, które opowiadają, gdzie ks. Dariusz je dotykał i za co poszedł do więzienia i za co dostał dożywotni zakaz pracy z dziećmi. 

 

Olejniczak prowadził rekolekcje w otoczeniu dzieci w parafii w Malborku, narzekając przy tym w kazaniu, że dzisiaj księża mają "przehukane". W filmie widzimy też parafię w Białymstoku, gdzie ksiądz Olejniczak pojawił się parę dni później na rekolekcjach. Tam już dzieci na mszach nie było. 

 

Dariusz Olejniczak poprosił papieża o przeniesienie do stanu świeckiego

 

"Nikt o zdrowych zmysłach nie zaprosiłby go do głoszenia rekolekcji" - wyjaśnił ks. Potrykus.

 

"Dobrze się stało w tym całym nieszczęściu, że on przyjechał tutaj, że to wyszło na jaw" - dodaje proboszcz. Kapłan wyjaśnił również, że pierwotnie rekolekcje adwentowe miał głosić ktoś inny, ale został zaproponowany w zastępstwie ks. Olejniczak. Proboszcz wyjaśnił, że nie były to rekolekcje, ani specjalne nauki dla dzieci, jak miał sugerować film Sekielskiego.

 

"Przepraszam za to, że o naszej parafii św. Józefa w Malborku mówi się źle" - stwierdził ks. Potrykus. "Ale nie przepraszam za tego eks-księdza, który zrobił to dla pieniędzy".

 

"To jest nauka dla mnie i dla innych księży, by zapraszając księży, których się nie zna, trzeba sprawdzić rejestr pedofilów" - stwierdził ks. Potrykus, podkreślając jednocześnie, że sprawdził legitymację księżowską Olejniczaka.

 

Proboszcz żałuje również, że "wyroki są zbyt małe" i że władza świecka powinna monitorować księży, na których ciąży wyrok za molestowanie seksualne dzieci.

 

"Gość powinien siedzieć i to nie 2,5 roku, ale 20 lat" - dodał ks. Potrykus.

 

"Tego bagna nie powinno być w kościele" - mówi proboszcz parafii św. Józefa w Malborku. "Dziwię się, że on po wyroku był jeszcze księdzem".

 

 

* * *

 

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 20:56:00 | 2019-05-16
Dlaczego w tytule jest słowo "trochę" jak z treści wynika co innego?

Oceń 20 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 14:07:55 | 2019-05-16
To bardzo słuszna reakcja. Tylko pytanie, dlaczego jest potrzebny film z 7 milionami odsłon na YouTube aby wywołać taką reakcję? A co się dzieje, gdzie nie ma kamer. Przecież w Polsce jest około 10 tys parafii. Czy to oznacza, że potrzebnych jest 10 tysięcy dziennikarzy z kamerą, żeby filmowali kto wchodzi i wychodzi i kto prowadzi rekolekcje ?

Oceń 8 49 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

szymon.bernad 14:05:23 | 2019-05-16
Straszna bylejakość z tych wypowiedzi wyziera... "Mam bujną wyobraźnię, ale do głowy by mi to nie przyszło" - no właśnie między innymi dlatego jest to tak poważny problem wśród księży... Przez 30 lat ksiądz nie słyszał o jakichś procedurach, środkach ostrożności w tej materii? Jak to się dzieje, że ksiądz z prawomocnym wyrokiem trafia do parafii z polecenia? Chyba jedna księża mieli nadmierny kredyt zaufania u ludzi...

Oceń 5 27 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 12:18:19 | 2019-05-16
To wyglada na to, że występ Ks. olejniczaka był w Malborku od poczatku do końca reżyserowany. No a kto był rezyserem filmu?
Widocznie ten film reżyserowało kilku rezyserów. Głównego reżysera pewnie nie ujawnią.

Oceń 59 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piecuszek 12:10:19 | 2019-05-16
To Kosciol nie monitoruje swoich skazanych? Nie ma ich listy? Nie wiadomo kto ma wyrok? Dlaczego taki ksiadz nie jest izolowany?

Oceń 13 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

picassojerzy 11:46:38 | 2019-05-16
Ksiadz ów powiada "ale został zaproponowany w zastępstwie ks. Olejniczak" - pytanie brzmi kto zaproponował ksiedza Olejniczaka ? Kto z imienia i nazwiska. Bo ta osoba powinna być pociągnięta do odpowiedzialności.

Oceń 25 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook