Jacek Prusak SJ: gdyby Kościół właściwie stosował wytyczne Watykanu, nie byłoby materiału do filmu Sekielskich

(fot. Michał Lewandowski)

- Ksiądz ma pomagać biskupowi, ale co jeśli biskup nie pomaga, albo wręcz przeszkadza? Trzeba wówczas zaświadczyć o prawdzie i stanąć po stronie Ewangelii, a nie po stronie systemu - mówi Jacek Prusak SJ.

 

W czasie  rozmowy w radiu Tok FM Jacek Prusak SJ powiedział: - Gdyby Kościół właściwie stosował wytyczne Watykanu, nie byłoby materiału do filmu Sekielskich. One są surowe. Zaznaczył, że nie chodzi jednak o to, że ofiar by nie było. Nie musiałyby one po prostu opowiadać o swoich bolesnych doświadczeniach dziennikarzom.

 

Ocenił, że po dokumencie "Tylko nie mów nikomu", Kościół w Polsce, nie tylko hierarchowie, ale też świeccy, uświadomili sobie, że Kościoła nie mogą reprezentować sami księżą. I właśnie dlatego postuluje powstanie świeckiej komisji, badającej nadużycia ze strony duchownych. 

 

"Nadchodzi sąd nad wilkami w koloratkach". Jacek Prusak SJ po filmie Sekielskiego >>

 

Trzeba stanąć po stronie Ewangelii, a nie systemu

 

- Wszyscy mamy na mocy chrztu tę samą odpowiedzialność. Ja nie jestem księdzem dla biskupów. Jestem księdzem dla wiernych. Ksiądz ma pomagać biskupowi, ale co jeśli biskup nie pomaga, albo wręcz przeszkadza? - pytał, zaznaczając, że konflikt jest wtedy nieunikniony. - Trzeba wówczas zaświadczyć o prawdzie i stanąć po stronie Ewangelii, a nie po stronie systemu - podsumował.

 

Powiedział również, że "najbardziej antykościelni są biskupi i księża, którzy z Kościoła uczynili kastę chroniącą własne przywileje, i do dzisiaj czerpią korzyści z bycia u władzy". Według niego na tym właśnie polega klerykalizm. Wyjaśniał, że to mentalność, która uznaje, że Kościół dzieli się na duchownych i "resztę", a taki system sprawia, że "autorytet Kościoła jest reprezentowany wyłącznie przez duchownych". 

 

Całości rozmowy posłuchacie tutaj >>

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.35

Liczba głosów:

227

 

 

Komentarze użytkowników (12)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 23:08:23 | 2019-05-16
Rozumiem,że ta sprawa "charyzmatycznego i ambitnego jeziuty" została od razu wyjaśniona i będzie przykładem dla innych, jak reagować?
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/molestowanie-dzieci-w-kosciele-katolickim-dziennikarka-magda-gacy...

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

dove 22:36:13 | 2019-05-16
Tylko że to nie jest do końca tak, że tylko duchowni molestują a świeccy to są ci dobrzy, czy jakoś lepsi, bo na przykład są rodzicami itd... Wszyscy jesteśmy teraz w szoku, ale niestety prawda jest taka że nie tylko księża krzywdzą dzieci. Robią to też nawet ich rodzice i wujkowie albo instruktor na obozie harcerskim i jeżeli to się dzieje na przykład w domu i dziadek gwałci wnuczkę to wtedy najtrudniej to wykryć, bo oprócz traumy są jeszcze sprawy związane z dziedziczeniem w biednej Polsce i nie zapominajmy o tym. Rodzice to niestety często sprawcy. Ja osobiście nie wierzę że świeccy uzdrowią sytuację. Ciągle widzę młodych rodziców stosujących przemoc pod kościołem aby się popisać ( fani bicia dzieci). Ostatnio dwie dziewczynki wracały z rodzicami z kościoła jedna płakała, a druga prosiła rodziców żeby zwrócili na to uwagę. Płacząca robiła jakieś miny i "tatuś" powiedział " Nie pokazuj języka bo ci krowa nasika". Tak mówi ojciec do swojej córeczki, kiedy wracają z kościoła... Co świeccy sami potrzebują pomocy. 

Oceń 7 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 22:10:52 | 2019-05-16
A po drugie: jak pogodzić powyższy wywód np. ze słowami i przykładem św. o. Pio???

Oceń 17 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 22:09:56 | 2019-05-16
No proszę o. Jacek Prusak SJ chce przywrócić PRL-owskie urzędy do spraw religii osądzające duchownych i wydające zgodę na wszelkie nominacje. Skąd ja to znam, i tę gomułkowską "szczerość" naprawy Kościoła...

Oceń 43 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 21:10:02 | 2019-05-16
Mam nadzieję, że ojca Prusaka nie spotkają przykrości za te odważne wypowiedzi.
Z odważnymi księżmi, którzy ujawniali skandale seksualne w Kościele   rozprawiano się bezpardonowo. Ksiądz, który próbował nagłośnić sprawę abp Paetza  został zwolniony ze stanowiska, wysłany na misję do Zambii oraz zmuszony do opublikowania przeprosin za „działanie na szkodę Kościoła”. Tym odważnym księdzem był  ks. Stępczak, rdaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego” W 2001 r. razem z kilkoma innymi księżmi wystosował list do delegatów episkopatu na Synod w Rzymie, w którym informował, że abp Juliusz Paetz molestuje kleryków. – Biskupi sprawę olali a informację o aferze musiała do Jana Pawła II przemycić Wanda Półtawska. 
Poza Stępczakiem konsekwencje ujawnienia informacji o Paetzu dotknęły też ks. prof. Tomasza Węcławskiego, który po otrzymaniu nagany kanonicznej oraz innych przykrościach ze strony Kościoła, ostatecznie wystąpił ze stanu kapłańskiego.

Oceń 13 76 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 19:16:22 | 2019-05-16
Podziwiam o. Jacka Prusaka za odważne wypowiedzi. Myślę, że jest dobrze zorientowany w relacjach wewnątrz Kościoła i wie jak działa ta instytucja: "najbardziej antykościelni są biskupi i księża, którzy z Kościoła uczynili kastę chroniącą własne przywileje, i do dzisiaj czerpią korzyści z bycia u władzy". Na tym polega klerykalizm. Nie powinniśmy się na to zgadzać. Dobrze, że ksiądz Prusak nam to uświadamia. 

Oceń 17 125 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 15:52:57 | 2019-05-16
Lustracja - bo wielu zwerbowano jako perdofili...
Lustracja - bo wielu zwerbowanych inaczej chroni pedofili...
Wykluczenie homoseksualistów z kleru...
i potem będzie łatwiej stosować wytyczne Watykanu.

Oceń 73 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pawelo 15:25:34 | 2019-05-16
Tak... a gdyby człowiek się stosował do 10 Bożych Przykazań to konfesjonały bylyby niepotrzebne.

Oceń 13 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Albertczyk 15:14:59 | 2019-05-16
To my, katolicy świeccy, powinnismy być zainteresowanimi. W końcu to nasze dzieci (a nie tych od "wrogów kościoła") są najbardziej narazeni.
Kolejny temat jest działania różnych grup w środowiskach kościelnych, z metodami podobnych do sekt. Tak to zostawię...

Oceń 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 15:13:34 | 2019-05-16
"""Trzynasta reguła Loyoli trzymania z kościołem
Reguła 13. By we wszystkim utrafić w sedno, powinniśmy być zawsze gotowi wierzyć, iż białe, które widzę, jest czarne, jeżeli się tak wypowie Kościół hierarchiczny, w przekonaniu, że między Chrystusem, naszym Panem i Oblubieńcem, a Kościołem, Jego Oblubienicą, działa ten sam Duch, który nami kieruje i rządzi ku zbawieniu innych dusz. Świętą Matką naszą, Kościołem, rządzi bowiem i kieruje ten sam Duch i Pan nasz, który nam dał dziesięć przykazań."""

Wyznawców tej trzynastej reguły Loyoli jest w kościele wielu. 
To takie podejście do Kościoła stało się przyczyną dzisiejszych problemów. Księża nie mają swojego zdania. oni realizują polecenia.
Z wiernymi jest podobnie. Widzą i nie reagują, bo zwierzchnik na pewno ma rację - nawet wtedy, kiedy nie ma racji. 
Jak się człowiek boi powiedzieć tego, co czuje, co myśli, to jest tylko niewolnikiem królów tego świata. Taki Bogu nie może służyć, bo jest głuchy na Jego słowo.

Oceń 15 5 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook