Licheń: zasłonięto pomnik byłego kustosza sanktuarium

(fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Pomnik byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej został w nocy z poniedziałku na wtorek zasłonięty białym materiałem. Postać byłego kustosza ks. Eugeniusza M. przedstawiona została w filmie dokumentalnym "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego.

 

W sobotę odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

 

W produkcji pojawiła się m.in. historia dotycząca byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej księdza Eugeniusza M. Tomasz Siekielski odczytuje w filmie list od byłego ministranta, dziś dorosłego mężczyzny, który jako dziecko ofiarował pieniądze na licheńską świątynię. W odpowiedzi na swój gest dostał osobiste listowne zaproszenie od księdza M. do Lichenia. Tam miał być przez niego wykorzystywany seksualnie. 

 

Tomasz Siekielski próbował skontaktować się z księdzem Eugeniuszem, jednak do spotkania nie doszło, gdyż, jak redaktor dowiedział się w Zgromadzeniu Księży Marianów, wobec byłego kustosza zapadł kościelny wyrok.

 

W poniedziałek ks. Piotr Kieniewicz ze Zgromadzenia Księży Marianów w romowie z TVN24 poinformował, że przełożeni zgromadzenia wydali decyzję o odsunięciu od jakichkolwiek czynności duszpasterskich księdza M. Ks. Ksieniewicz wyraził ponadto "największy ból i współczucie wszystkim tym, którzy są pokrzywdzeni".

 

Tego samego dnia podjęto decyzję o zasłonieniu pomnika, jak powiedział ks. Ksieniewicz "pytania wokół pomnika, które się pojawiły po emisji filmu braci Sekielskich, skłoniły nas do decyzji o [jego] zasłonięciu (...) do czasu podjęcia decyzji co do jego przyszłego losu".

 

 

W nocy z poniedziałku na wtorek białym materiałem zasłonięty został pomnik stojący przy sanktuarium. Monument przedstawia Jana Pawła II, który z rąk klęczącego ks. Eugeniusza Makulskiego otrzymuje makietę świątyni. Poświęcenie i odsłonięcie pomnika odbyło się w 1999 r.

 

W prawie księdza M. oświadczenie wydało także Zgromadzenie Księży Marianów:

 

Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy. W odniesieniu do oskarżeń formułowanych wobec ks. Eugeniusza M. [w oświadczeniu podane zostało pełne nazwisko - przyp. red] MIC - zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym obowiązującym prawem kościelnym. Ks. M. [pełne nazwisko - przyp. red.] podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej.

* * *

 

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.75

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

blockajoana 22:30:25 | 2019-05-14
Ale właściwie co dało zasłonięcie pomnika? Odpiłują tę gorszącą część czy jak?

Oceń 6 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bakluk 21:30:50 | 2019-05-14
Niestety Jana Pawła II również zasłonili.

Oceń 7 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 19:57:36 | 2019-05-14
Dobrze zrobiono ale o niemoralnym prowadzeniu się Eugeniusza M. to prasa pisała już kilkanaście lat temu. Czy w każdej sprawie potrzeba dopiero filmu z 7 milionami odsłon, aby ktoś zaczął coś robić? A co ze sprawami o których nikt jeszcze filmu nie nakręcił, a może nawet nigdy nie nakręci. Jakie są tam jeszcze trupy są poupychane w szafach i sterty śmieci zamiecione pod dywan.

Oceń 13 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jawygo 13:35:03 | 2019-05-14
A bazylikę tez zasłonią? Czy jakiś uprawniony sąd orzekł juz o winie księdza Makulskiego? Czy może od wczoraj wyroki sądów zastepuje już telewizja?

Oceń 46 21 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook