Pakistan: setki młodych chrześcijanek zmuszanych do małżeństwa. Organizacje z całego świata apelują o pomoc

(fot. deposit photos)

Ubogie pakistańskie chrześcijanki są zmuszane do małżeństwa z obywatelami Chińskiej Republiki Ludowej. Wmawia im się, że wyjdą za "bogatych chrześcijan". Kończą zamknięte w pułapce w Chinach jako żony mężczyzn, którzy nie są ani zamożnymi, ani chrześcijanami, ani zamożnymi.

 

Na stronie portalu Crux pojawił się obszerny reportaż autorstwa Kathy Gannon i Dake'a Kang z agencji Associated Press. Opowiada on o rozpoczętym w zeszłym roku procederze ściągania z Pakistanu ubogich chrześcijanek, które są zmuszane do wyjścia za mąż za Chińczyków.

 

"Muqadas Ashraf miała zaledwie 16 lat, kiedy jej rodzice zaaranżowali jej małżeństwo z Chińczykiem, który przyjechał do Pakistanu w poszukiwaniu panny młodej. Niecałe pięć miesięcy później Muqadas wróciła do ojczyzny w ciąży, chcąc rozwodu z mężem, który, jak twierdzi, był przemocowy" - czytamy w reportażu.

 

Prześladowani chrześcijanie z Chin szukali schronienia w Europie. Trafili na mur >>

 

Jak przyznają rozmówcy autorów, niektóre narzeczone mają nawet 13 lat, większość z nich jest niepełnoletnia i pochodzi z najuboższych rodzin. W szukaniu żon Chińczykom pomagają również duchowni chrześcijańscy, którzy przekazują pieniądze rodzicom i pośredniczą w transakcji. Szacuje się, że ofiarami tego procederu od zeszłego roku padło około 750-1000 młodych kobiet.

 

Rodziny otrzymują średnio od 3500 do 5000 dolarów, przekonuje się ich również tym, że ich nowi zięciowie są bogatymi, nowonawróconymi chrześcijanami. Matka Muqadas, Nasreen, wyznaje, że ​​obiecano jej 5000 dolarów za oddanie córki, ale jeszcze nic nie otrzymała. "Naprawdę wierzyłam, że dam jej szansę na lepsze życie i lepsze życie dla nas" - powiedziała Nasreen.

 

Muqadas również była przekonana, że jej mąż jest bogatym człowiekiem, ale po przybyciu do Chin na początku grudnia 2018 roku została zamknięta w małym domku składającym się z jednego pokoju i sypialni. Po tym, jak nie zachodziła w ciążę, mąż zmuszał ją do poddania się testom medycznym. Gdy w Wigilię Bożego Narodzenia chciała, by zabrał ją do kościoła, uderzył ją i zniszczył telefon. "W końcu zgodził się wysłać ją do domu po tym, jak jej rodzina powiedziała, że ​​pójdą na policję" - donoszą reporterzy Associated Press.

 

Do sprawy odniósł się Aslam Augustine, minister praw człowieka i mniejszości pakistańskiej prowincji Pendżab. "Chciwość jest tak naprawdę winna tym małżeństwom" - stwierdził Augustine, potępiając jednocześnie działalność handlarzy z Chin - "To handel ludźmi!"

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ChRL zaprzeczyło, by jakikolwiek proceder tego typu miał miejsce. W Chinach od lat jednak trwa proceder przywożenia panien młodych z sąsiednich krajów po tym, jak polityka jednego dziecka wypaczyła równowagę płci i doprowadziła do sytuacji, w której większość mężczyzn nie ma szans na znalezienie partnerki.

 

Chrześcijanie, liczący około 2,5 miliona w 200-milionowym Pakistanie, należą do najbardziej zubożałych grup w tym kraju. Wiele ofiar handlu ludźmi pochodzi nie tylko z Kościoła Katolickiego, ale małych wspólnot protestanckich zakładanych przez samozwańczych misjonarzy z Zachodu, którzy - po przekazaniu odpowiednich funduszy - pozostawiają je samym sobie.

 

Członkowie tych wspólnot w akcie desperacji sprzedaje swoje córki handlarzom z Chin. 

 

Wiele organizacji broniących praw człowieka zwróciło uwagę na ten proceder. Coraz więcej mówi się również o prześladowaniu religijnym na ogromną skalę w ChRL skierowanym przeciwko wyznawcom wszystkich religii, szczególnie muzułmanów, chrześcijan i buddystów.

 

Chiny: władze walczą z religią. Po chrześcijanach zaczęła się dyskryminacja muzułmanów >>

 

Proceder handlu ludźmi między Pakistanem a ChRL wiąże się również ze wzmożoną wymianą handlową między tymi dwoma państwami. Chiny zamierzają zbudować w ramach globalnej inicjatywy Pasa i Szlaku korytarz energetyczny i infrastrukturalny przez Pakistan, łączący zachodnią część ChRL z Oceanem Indyjskim.

 

Pełny tekst reportażu znajdziesz tutaj >>

 

Zapraszamy na największe wydarzenie nt. islamu w Polsce - "Rethinking Islam". Już w ten weekend w Krakowie. Tutaj znajdziesz więcej informacji >>

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?