Prymas Polski: nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla drugiego jest święte

(fot. episkopat.pl)

"Nie może być zgody, by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych jest nienaruszalne" - powiedział KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak komentując ostatnie wydarzenia w Płocku i Warszawie.

 
"Sytuacja wielu napięć i podziałów jakie w ostatnim czasie mają miejsce w naszej Ojczyźnie, a które jeszcze bardziej uwypukliły się na kanwie wydarzeń dotyczących wykorzystania jasnogórskiej ikony Matki Bożej do doraźnej walki politycznej i ideologicznej, budzą mój ból i niepokój" - przyznał metropolita gnieźnieński. 
 
"Wielu spośród nas wpatrując się w oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej uczyło się wrażliwości i miłości dla innych. Każdy człowiek, niezależnie od swojego światopoglądu, wyznawanych zasad, orientacji seksualnej, czy religii bezwarunkowo zasługuje na szacunek. Ma też prawo do wyrażania swoich opinii i poglądów. Prawo to jednak kończy się w momencie, gdy swoją działalnością czy przekazem łamie wolność, wrażliwość, rani uczucia drugiego człowieka i wszystko, co dla niego jest święte" - stwierdził Prymas Polski. 
 
 
"Nie może więc być zgody - powtórzył abp Polak - by z jakiegokolwiek powodu naruszać to, co dla poszczególnych ludzi, grup społecznych czy wyznaniowych oraz różnych środowisk jest nienaruszalne. Zatem żadna sytuacja nie usprawiedliwia działań, które ranią wrażliwość drugiego człowieka, ani takich, które w odwecie odbierają godność i poczucie bezpieczeństwa"- zaznaczył.
 
"Wizerunek Czarnej Madonny - podkreślił dalej abp Polak - był, jest i powinien pozostać znakiem jedności i miłości nawet wówczas, gdy wartości te wynikają nie tylko z pobudek religijnych, ale są wyrazem szacunku dla drugiego człowieka". 
 
"Polecam naszą Ojczyznę i nas samych wstawiennictwu Czarnej Madonny i za kard. Stefanem Wyszyńskim powtarzam: Przyjdą nowe czasy, wymagają nowych świateł, nowych mocy, Bóg je da w swoim czasie. Pamiętajmy, że jak kardynał Hlond, tak i ja, wszystko zawierzyłem Matce Najświętszej wiem, że nie będzie słabsza w Polsce, choćby ludzie się zmieniali!" - zacytował na koniec słowa Prymasa Tysiąclecia abp Polak.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.07

Liczba głosów:

41

 

 

Komentarze użytkowników (19)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Stanibor 09:59:16 | 2019-05-09
KK w Polsce (i nie tylko) jest jedną z wielu (wciąż najliczniejszą) dostępnych na wolnym rynku religii religią dodatkowo o "rząd dusz" muszącą konkurować z coraz liczniejszą ofertą bezwyzaniową. Ne jest organizacją zaufania publicznego mogącą występować jako sumienie jak nie całego to prawie-całego-przynajmniej-znacznej-większości narodu polskiego / obywateli państwa polskiego.

Art. o "obrazie uczuć religijnych" to pewien koszmarek prawny, ale mający jednak swoje uzasadnienie. Pełni(ł) (raz lepiej raz gorzej, ale jednak) rolę tamy zatrzymującej debili ze świńskimi głowami przed meczetem czy wizerunkami genitaliów na krzyżu. Gdy się przyjrzeć dokładnie przepisom to są dziurawe i podatne na wiele skrajnych interpretacji zwłaszcza w nie monoreligijnym społeczeństwie. Co z "uczuciami" wyznawców UFO, Bahometa czy Galaktusa skoro ma panować zasada równości obywateli wobec prawa?
Można by pójść na łatwiznę i wpisać do konstytucji "Wiara chrześcijańska jest chroniona prawnie i winna być we czci wszystkich obywateli bez względu na ich osobiste światopoglądy" i "uczucia religijne" czy "uczucia ateistyczne" wszystkich innych byłyby niechronione. To teoria, taki zapis oczywiście nie powstanie, a ja nie mam pomysłu jak lepiej poprawić istniejące prawo odnośnie religii i obraz jej symboli.

Oceń 1 15 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

efka47 09:18:10 | 2019-05-09
A więc wracamy do mariażu tronu z ołtarzem, jak za Inkwizycji. My jesteśmy święci, bogobojni, wrażliwi (czyli nieustannie obrażeni), my się modlimy, a brudną robotę niech wykona władza świecka i policja. Sześciu osiłków na jedna kobietę?  Za kilka w gruncie rzeczy niewinnych obrazków z tęczą? I to się podoba prymasowi? I Matce Boskiej też? Ten świat oszalał.

Oceń 2 33 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

no_name 00:25:19 | 2019-05-09
Odwracanie uwagi, inaczej "przykrywanie" to jedno z podstawowych narzędzi trollii internetowych. Oni wiedzą (są przeszkalani) - jeśli nie dają rady "udźwignąć tematu", wtedy najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest go zmienić/zamienić.
Dodatkowo można wytrzeć sobie twarz PiS-owskim ministrem (J. Brudziński), a jak wiadomo dla tych trollii najważniejsze przed wyborami jest w każdym zdaniu komentarza dowalać partii rządzącej. 
Temat nieważny, brak argumentów również. Kłamstwo, manipulacja, pomówienie to ich chleb powszedni . I wykonują tą krecią robotę - nierzadko przez kogoś zlecaną - z pełnym zaangażowaniem.

Oceń 38 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Cogito 23:46:46 | 2019-05-08
https://www.wprost.pl/kraj/10214788/pijany-ksiadz-odprawial-msze-parafianka-twierdzi-ze-wymiotowal-na-oltarz-kuria-wydala-oswiadczenie.html

Pijany ksiądz zwymiotował na ołtarz... kuria... cóż.
To nie jest profanacja? To nie obraża uczuć religijnych?

No tak, zdaje się w Polsce Matka Boża ustępuje Eucharystii.

Oceń 1 27 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 22:30:34 | 2019-05-08
Prymas Polak mocno uderzył. Ale jakoś nie dostrzegł innego wydarzenia w Płocku, który poprzedził ten incydent.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24686995,grob-panski-w-plocku-ostrzega-przed-lgbt...
--------
Pod napisem "Zachowaj nas od ognia niewiary" umieszczono krzyż, a wokół niego zgromadzono pudełka z różnymi napisami.
Wśród haseł znalazły się: "LGBT", "gender", czy "zboczenia". O ironio można dopatrzyć się tam też haseł: "hejt", "agresja", czy "pogarda".
--------
Może Prymas Polak, zanim zacznie wypatrywać źdzbła w oku innych, zajmie się belką w oku własnego Kościoła, czy na pewno z tej oprawy Grobu Pańskiego wyziera miłość bliżniego i szacunek dla innych.
Ciekawe także, że jak wytrzeszczałem oczy na to zdjęcie, to jakoś nie znalazłem pudełka z napisem "pedofilia" - może ktoś mi pomoże?

Oceń 4 69 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Mawak 20:13:39 | 2019-05-08
Proponuję, żeby ks. Prymas powiedział to swoim przyjaciołom z Tygodnika Powszechnego i Więzi. Zdaje się, że ich poglądy w tek kwestii są "nieco odmienne".

Oceń 63 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 17:11:13 | 2019-05-08
Bardzo mądre słowa, ale Matka Boża chyba zasługuje na innych obrońców niż 6 panów w odblaskowych kamizelkach z napisem "Policja" przeprowadzających rewizję w czyimś mieszkaniu o godzinie 6 rano. Minister spraw wewnętrznych, autor wyjątkowo głupkowatych tweetów, jako niezłomny rycerz Matki Boskiej Częstochowskiej także nie kojarzy się najlepiej. Wszyscy chyba wolimy aby policja łapała złodziei, bandytów i oszustów, zaś minister był człowiekiem kompetentnym i rozumiejącym co to znaczy "służba publiczna".
Matka Boża może tylko zapłakać i na pewno będą to szczere i prawdziwe łzy.

Oceń 9 117 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

kotek 17:00:13 | 2019-05-08
mam nadzieję że po wyborach policja będzie równie aktywna np. dla przestępców

Oceń 5 54 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jan Cyraniak 16:51:35 | 2019-05-08
Dziwne, prymas nie potępił klerofaszystowskiej inkwizycji PiSlamskiej za spalenie na stosie miliona aktywistek Kościoła otwartego?

Oceń 32 10 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook