"To świętokradztwo!" Zdjęcia kobiet rozdających Komunię w czasie Mszy wywołały furię. Kto ma rację?

(fot. Deposit Photos)

Fotografie misjonarek rozdających Komunię podczas Mszy świętej wywołały falę bardzo ostrych komentarzy. Czy rzeczywiście jednak kobiety nie mają prawa do udzielania Komunii?

 

Cała sytuacja miała miejsce w sobotę, 27 kwietnia, gdy misjonarki z Brazylii ze wspólnoty Shalom rozdawały Komunię w czasie Mszy św. w jednym z warszawskich kościołów. Zapytaliśmy o to specjalistę - Marka Blazę SJ, wykładowcę teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym oraz znawcę liturgii różnych obrządków.

 

Fot.: Anna Kołtunowicz

Opublikowany przez Las Bielański Niedziela, 28 kwietnia 2019

 

Jak pisze jezuita:

 

"Warto przypomnieć dokument pt. "Wskazania Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej". W pkt. 1 czytamy: "Biskupi diecezjalni mogą upoważnić mężczyzn, a także siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego w wieku 25 do 65 lat do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej". W pkt. 8. czytamy: "Szafarz nadzwyczajny podczas pełnienia tej posługi w czasie Mszy św. winien być ubrany w albę, a jeśli trzeba przepasany cingulum. Pełniąc swą posługę poza Mszą św., może nosić zwykłe ubranie. Siostry zakonne spełniają posługę nadzwyczajnego szafarza w swoim stroju zakonnym, a osoby życia konsekrowanego w swoim stroju".

Ponadto w Mszale Rzymskim dla diecezji polskich znajduje się "UPOWAŻNIENIE DO JEDNORAZOWEGO ROZDAWANIA KOMUNII ŚWIĘTEJ". Znajduje się on w tym mszale na s. (6). W mszale napisano:

 

  1. Ordynariusze miejscowi mogą pozwolić poszczególnym kapłanom, aby w razie prawdziwej potrzeby upoważnili odpowiednią osobę, która jednorazowo będzie rozdawała Komunię św.
  2. Jest rzeczą stosowną, aby osoba wyznaczona do jednorazowego rozdawania Komunii św. otrzymała upoważnienie w sposób niżej opisany.
  3. Gdy odbywa się łamanie Chleba, wyznaczony do rozdawania Komunii podchodzi do ołtarza i staje przed celebransem. Po skończeniu "Baranku Boży" kapłan błogosławi go mówiąc: Niech Bóg Cię błogosławi, abyś godnie rozdawał swoim braciom i siostrom Ciało Chrystusa. Wyznaczony odpowiada: Amen.
  4. Gdy kapłan przyjmie Najświętszy Sakrament, komunikuje szafarza, jeżeli on tego pragnie. Następnie podaje mu puszkę lub naczynie z komunikantami i razem z nim przystępuje do rozdawania Komunii wiernym.

 

Należy nadmienić, że w wielu krajach również świeckie kobiety za zgodą kompetentnej władzy kościelnej mogą udzielać Komunii św. jako szafarze nadzwyczajni. Na fotografiach jako nadużycie postrzegane jest to, że główny celebrans nie udziela Komunii św., podczas gdy udzielają Komunii szafarze nadzwyczajni. Następną problematyczną kwestią jest udzielanie Komunii św. pod dwiema Postaciami przez szafarzy nadzwyczajnych. Nawet diakon jako szafarz zwyczajny powinien udzielać Komunii św. zwłaszcza pod postacią wina.

Pisanie jednak o świętokradztwie i profanacji w sytuacji zarejestrowanej na tych zdjęciach stanowi postawienie bardzo poważnego zarzutu wobec tych osób. Same fotografie nie są dowodem na zaistnienie świętokradztwa i/lub profanacji. Nie każde nadużycie liturgiczne jest profanacją albo świętokradztwem. Podobnie jak nie każda opinia teologiczna nie mieszcząca się w granicach ortodoksji, jest herezją.

 

Innymi słowy, żeby wpaść w herezję albo popełnić świętokradztwo, "trzeba bardzo się postarać", mieć złe intencje. To raczej ci, którzy tak lekką ręką rozgłaszają, że te misjonarki lub ten ksiądz popełnili świętokradztwo i sprofanowali Najświętszy Sakrament, dokonują samosądu. Tak poważne zarzuty mogą być potwierdzone jedynie przez kompetenetną władzę kościelną. Niestety, zawsze znajdą się tacy, którzy dla poparacia swoich przekonań wytaczają ciężko artylerię, bawiąc się w Nauczycielski Urząd Kościoła.

 

To są zwykli (post)moderniści uważający się za obrońców doktryny katolickiej. Oni zamiast cnót Boskich wiary, nadziei i miłości, obrali inne: arogancję, ignorancję i nonszalancję"

 

Marek Blaza SJ - jezuita i birytualista. Wykłada teologię ekumeniczną i dogmatyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym, sekcja św. Andrzeja Boboli Collegium Bobolanum w Warszawie, na Katolickim Uniwersytecie Ukraińskim we Lwowie oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów z siedzibą w Krakowie. Jako kapłan-birytualista posługuje w rycie bizantyjsko-ukraińskim i bizantyjsko-rumuńskim, zachowując przy tym swój rodzimy ryt łaciński. Na mocy dekretu Metropolity Przemysko-Warszawskiego Arcybiskupa Jana Martyniaka z dnia 4 kwietnia 2007 r. został ustanowiony duszpasterzem akademickim dla młodzieży studenckiej obrządku greckokatolickiego (bizantyjsko-ukraińskiego) w Warszawie

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.65

Liczba głosów:

221

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Pola 21:31:34 | 2019-05-01
I bardzo dobrze, że wywołały furię! Poczytajcie, co diabeł powiedział o szafarzach świeckich i o Komunii Św. na rękę przez opętanego: https://gloria.tv/text/3Vn3H4GVKA6EDoTFvZoS7LTqH
(o. Bonawentura Meyer, "Ostrzeżenie z zaświatów"). Zgodnie z tym, co można przeczytać w tej relacji z egzorcyzmów, po to Pan Bóg ustanowił SAKRAMENT KAPŁAŃSTWA aby to kapłani sprawowali sakramenty. Przez sakrament kapłaństwa Pan Bóg nadaje kapłanom kompetencje sprawowania sakramentów. Nie bez przyczyny sakrament ten został ustanowiony w Wielki Czwartek wraz z sakramentem Eucharystii. Nie trzeba być wielkim teologiem, żeby łączność pomiędzy sakramentem kapłaństwa i Eucharystii zauważyć. Natomiast jeżeli wykształcony teolog tej łączności nie widzi i nie rozumie, to coś jest z tym tologiem nie tak.

Oceń 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 12:27:06 | 2019-05-01
Ga 3
Ograniczone zadanie Prawa

23 Do czasu przyjścia wiary byliśmy poddani pod straż Prawa i trzymani w zamknięciu aż do objawienia się wiary. 24 Tym sposobem Prawo stało się dla nas wychowawcą14, [który miał prowadzić] ku Chrystusowi, abyśmy z wiary uzyskali usprawiedliwienie. 25 Gdy jednak wiara nadeszła, już nie jesteśmy poddani wychowawcy 26 Wszyscy bowiem dzięki tej wierze jesteście synami Bożymi - w Chrystusie Jezusie. 27 Bo wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. 28 Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie. 29 Jeżeli zaś należycie do Chrystusa, to jesteście też potomstwem Abrahama i zgodnie z obietnicą - dziedzicami.

To tak dla uzupełnienia poprzedniej wypowiedzi. To prawo, które kobietom zabrania, możecie sobie w buty wsadzić.

Oceń 6 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 12:22:56 | 2019-05-01
Jak czytam Ewangelię, to zawsze pierwsi oburzali się faryzeusze. Może jakiś cytat z Ewangelii dla poparcia swojego oburzenia?

Oceń 9 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

siwy 03:44:27 | 2019-05-01
ludzie nie maja wiekszych problemow w zyciu ,niz to kto rozdaje katolickie wafle ?

Oceń 9 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bonifacy 21:40:30 | 2019-04-30
Świętokradztwo czy profanacja to na pewno nie jest, ale nadużycie w celebrowaniu Eucharystii jak najbardziej. I dlatego protesty ludzi sa uzasadnione. Czy te panie są prawnie ustanowionymi szafarkami nadzwyczajnymi Komunii Świętej? Nie. Czy w ogóle była potrzeba korzystania z pomocy szafarzy nadzwyczajnych? Tłumów nieprzeliczonych na fotografii nie widzę

Oceń 50 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~w.gedymin 18:55:20 | 2019-04-30
Nawet jakby ateista podnióśł z ziemi hostię ze względu na to jaką jest świętością dla wierzących nie byłoby to zbeszczeszczeniem czy świętokradztwem (np. prezydent).

Świętokradztwem były i pewnie jeszcze gdzieniegdzie są tzw. "msze - miesięcznice smoleńskie". O ile czasami włączanie mszy św w uroczystości społeczne jest uzasadnione, zwłaszcza kiedy służy to budowaniu dobra, o tyle w przypadku "smoleńskim" msze św wbudowano w działalność polityczną, gorzej, w umacnianie kłamstwa, manipulacji i szerzeniu nienawiści (dlatego abp Gądecki tak od razu pochwalił decyzję o zakończeniu miesięcznic. Nie zapomnę, sprzed paru lat, krzyku, złości i kłamstw ludzi, którzy właśnie wyszli ze mszy św. smoleńskiej i szli pod pomnik)

Polski Kościół szybko, zdecydowanie i głośno zaprotestował przeciwko przerobieniu wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, które mogło być odebrane jako zbeszczeszczenie, odprawia nabożeństwa przebłagalne, ale wobec świętokradztwa w stosunku do Eucharystii największego skarbu Kościoła milczał, milczy i udaje, że nie widzi.

Według zasady: cel uświęca środki, także świętokradztwo.

Oceń 11 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 17:54:33 | 2019-04-30
W wielu krajach świeckie kobiety mogą udzielać Komunii św. jako szafarze i jest tak już od wielu lat. Pierwszy raz przyjęłam Komunię św. od kobiety chyba dwadzieścia lat temu w Katedrze Westminsterskiej w Londynie. Katedra Westminsterska jest główną świątynią katolicką Anglii. Sama wybrałam szafarza kobietę.

Oceń 29 30 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dariusz Piórkowski SJ 14:50:03 | 2019-04-30
Marku,

jak zawsze do rzeczy i kompetentnie. I z myśleniem. To chyba dość rzadkie dzisiaj. 

Cóż, tak paniczna reakcja zwykle odsłania często zwykły brak wiedzy i lęk. 

Oceń 37 126 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

picassojerzy 11:22:26 | 2019-04-30
Świetny komentarz O. Blazy. Jasno, czytelnie bardzo kompetentnie ocenia zaistniałą sytuację.

Oceń 46 147 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook