Jerozolima: abp P. Pizzaballa przewodniczył obrzędom Wielkiego Czwartku

(fot. depositphotos.com)

Jerozolimskie uroczystości Wielkiego Czwartku 18 kwietnia rozpoczęła poranna Msza Krzyżma i wspomnienia Wieczerzy Pańskiej z umyciem nóg, odprawiana w Bazylice Bożego Grobu.

 
Eucharystii z udziałem blisko dwustu kapłanów przewodniczył administrator apostolski Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.
 

Ze względu na status quo, obowiązujące od wieków w bazylice, katolickie uroczystości Wielkiego Czwartku rozpoczęły się w godzinach porannych. W homilii abp Pizzaballa zwrócił uwagę na znaczenie bycia chrześcijaninem w dzisiejszym świecie. Wskazał, że chrześcijanin to przede wszystkim człowiek radosnej tajemnicy Wielkanocy. Wiąże się to z odważnym podążaniem za Chrystusem i naśladowaniem Go aż do sztuki ofiarowania samych siebie, otwierania się na drugiego człowieka i pochylania się nad bliźnim.

 

"Miłość chrześcijańska, której przykład dał nam Jezus, nie jest bowiem uczuciem przemijającym, ale boskim nakazem spotkania drugiego człowieka i służby dla drugiego człowieka" - podkreślił kaznodzieja.

 

Dwa ważne wydarzenia

 

Ważnym punktem porannej liturgii było odnowienie przyrzeczeń kapłańskich przez wszystkich obecnych tam prezbiterów.

 

Jerozolimski program obchodów Wielkiego Czwartku przewiduje jeszcze dwa ważne wydarzenia. Franciszkanie pielgrzymują do Wieczernika, który miejscowa tradycja utożsamia z miejscem Ostatniej Wieczerzy. W Wieczerniku podczas liturgii, wspominającej ustanowienie Eucharystii, kapłaństwa i nowego przykazania miłości, kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton umył nogi 12 chłopcom z jerozolimskiej parafii.

 

Obchody zakończy Godzina Święta w Getsemani - miejscu modlitwy Chrystusa przed pojmaniem. Liczny udział miejscowych parafian, pielgrzymów oraz transmisja telewizyjna na żywo do wielu krajów świata jest świadectwem wiary w Jezusa Chrystusa, zbawiciela człowieka i świata.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook