Przewodniczący Episkopatu apeluje o wsparcie odbudowy katedry Notre Dame

(fot. bp kep/youtube)

Z apelem do wszystkich Polaków o pomoc materialną w odbudowie katedry Notre Dame - zwrócił się przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

 

Poprosił, aby w duchu ogólnoeuropejskiej solidarności z Paryżem jeszcze dzisiaj o godz. 18.50 rozbrzmiały dzwony we wszystkich katedrach naszej ojczyzny.

 

"Poważnie zniszczona, ale ocalona paryska katedra, zjednoczyła w bólu i smutku miliony ludzi na całym świecie. Dziś jednoczy także nas, Polaków, w inicjatywa wsparcia odbudowy katedry Notre-Dame, rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale również jako symbol chrześcijańskich wartości" - czytamy w apelu abp. Gądeckiego.

 

Przewodniczący Episkopatu Polski w Wielkim Tygodniu zwrócił się również "do wszystkich ochrzczonych, zwłaszcza do tych, którzy w ostatnich latach zapomnieli o swoim chrześcijańskim powołaniu, aby na nowo odkryli Chrystusa i stali się Jego odważnymi świadkami".

 

Przewodniczący Episkopatu poprosił, by - włączając się w ogólnoeuropejską inicjatywę solidarności z Paryżem - jeszcze dzisiaj o godz. 18.50 rozbrzmiały dzwony we wszystkich katedrach naszej ojczyzny.Od Wielkiej Środy, 17 kwietnia, dobrowolnych wpłat można dokonywać na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem ODBUDOWA oraz wysyłając SMS na nr 72052 o treści ODBUDOWA (koszt 2,46 z VAT).

 

Publikujemy pełną treść apelu:

 

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKIPO POŻARZE KATEDRY NOTRE-DAME W PARYŻU

 

Ludzie na całym świecie z przerażeniem obserwowali zatrważający obraz płonącej katedry Notre-Dame w Paryżu. Przez wiele godzin ważyły się losy serca Paryża, serca Francji i serca Europy. Poważnie zniszczona, ale ocalona paryska katedra, zjednoczyła w bólu i smutku miliony ludzi na całym świecie.

 

Dziś jednoczy także nas, Polaków, w inicjatywa wsparcia odbudowy katedry Notre-Dame, rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale również jako symbol chrześcijańskich wartości.

 

Zwracam się więc najpierw do wszystkich Polaków z apelem o pomoc materialną w odbudowie katedry, którą przekażemy za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska, począwszy od Wielkiej Środy.Zwracam się również do wszystkich ochrzczonych, zwłaszcza do tych, którzy w ostatnich latach zapomnieli o swoim chrześcijańskim powołaniu, aby na nowo odkryli Chrystusa i stali się Jego odważnymi świadkami.

 

W paschalnym czasie przechodzenia z Chrystusem ze smutku do radości, z rozpaczy do nadziei, ze śmierci do życia, z serca błogosławię,

 

STANISŁAW GĄDECKI

 

Arcybiskup Metropolita Poznański

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Madzia 18:22:52 | 2019-04-27
Wierzę, że Francuzi odbudują katedrę, w której przez wieki biło serce ich ojczyzny,  i że będzie to odbudowa nie tylko w formie architektonicznego kształtu, ale że wraz z nową świątynią odrodzi się Francja. Polecam ciekawe teksty na www.goniec24.pl

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jan.antoni.klys 22:40:55 | 2019-04-17
Ekscelencjo, Najczcigodniejszy Księże Biskupie! Ja Waszej Ekscelencji nie wytłumaczę groteskowości tego apelu. Proszę dać wiarę na słowo i proszę nie próbować budować Polakom nieistniejących powinności w sumieniu. Naprawdę warto się zająć polskimi sprawami. Od strajku nauczycieli po temat naszych zrujnowanych kościołów. O innych sprawach nawet nie będę wspominał.

Oceń 9 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 21:57:32 | 2019-04-17
A może coś z własnego podwórka, np. bazylika św. Mikołaja w Gdańsku? Jedyna gotycka świątynia w mieście, która przetrwała "wyzwolenie" przez Rosjan w 1945 i ma kompletne, bardzo cenne wyposażenie. Od roku grozi jej zawalenie ze względu na osłabienie fundamentów, a dotąd zebrano ok. 300 tys. (!) zł.

Oceń 13 5 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook