Ksiądz w czasie Mszy: strajkujący nauczyciele to swołocz. Proboszcz wydał oświadczenie

Karol Wilczyński
(fot. deposit photos)

Ojciec Kryspin w czasie homilii ostro skrytykował strajkujących nauczycieli. Do opuszczających świątynię zaczął krzyczeć: "wystarczy w stół uderzyć, a nożyce się odezwą".

 

Wydarzenie miało miejsce w czasie Mszy św. w intencji zmarłych pracowników i uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi, która odbyła się w parafii pw. św. Jadwigi.

 

Na Mszę przybyli obecni oraz emerytowani nauczyciele ośrodka wraz z uczniami i rodzicami. Zgodnie z relacją portalu 24legnica.pl, o. Kryspin Zenon Bernat - celebrans - w czasie homilii powiedział, że "nauczyciele pełnią misję i nie powinni pytać o pieniądze".

 

Oburzał się, że nauczyciele chcą podwyżek: "Jedną nauczycielkę zapytałem, dlaczego nie była na mszy. Odpowiedziała. że nie ma się w co ubrać do kościoła. Pytam ją, ile ma par butów. Ona: pięćdziesiąt. A sukienek? Ona: Po 15 w każdym kolorze. To co mają powiedzieć matki, które mają troje, czworo, pięcioro dzieci?"

 

Nazwał ich również "swołoczą, którą trzeba wypędzić". Po tych słowach opuścić kościół miało co najmniej siedem osób. O. Kryspin miał wołać za nimi do mikrofonu, że "wystarczy w stół uderzyć, a nożyce się odezwą".

 

Słowa celebransa wywołały reakcję jego współbraci. Roch Dudek OFM, wikariusz parafialny u złotoryjskich franciszkanów, napisał na Facebooku: "chciałbym po prostu dzisiaj ucałować stopy wszystkich tych, którzy poczuli się dotknięci słowami, które padły dziś w naszym kościele...", linkując do filmiku, na którym papież Franciszek całuje stopy południowo-sudańskich polityków.

 

Następnie na stronie parafii pojawiło się oświadczenie podpisane przez Rocha Dudka OFM, wikariusza, oraz Bogdana Koczora OFM, proboszcza:

 

W związku z kazaniem, które w dniu 12 kwietnia wygłosił w naszym kościele o. Kryspin, jako parafia św. Jadwigi i wspólnota franciszkanów chcemy zdecydowanie odciąć się od wypowiedzianych przez niego słów. W żaden sposób nie odzwierciedlają one naszych opinii ani przekonań.

 

Jest nam niezmiernie przykro, że takie słowa padły z ust franciszkanina. Tym bardziej, że były one skierowane do nauczycieli, którzy przyszli na Mszę Świętą razem ze swoimi uczniami. Jeszcze raz wyrażamy ubolewanie i serdecznie przepraszamy wszystkich, których te słowa dotknęły, dotykają lub dotykać będą.

 

 

Jak przypomina "Rzeczpospolita", do podobnej sytuacji doszło w Lublinie, gdzie z ambony w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego, w ogłoszeniach duszpasterskich ksiądz proboszcz miał określić nauczycieli mianem "obiboków i nierobów". Urażeni słowami proboszcza lubelskiej parafii protestujący nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 30 napisali skargę do arcybiskupa Stanisława Budzika. Rzecznik lubelskiej kurii zapowiedział też, że metropolita lubelski będzie rozmawiał w tej sprawie z duchownym.

 

Protest nauczycieli trwa od poniedziałku w całej Polsce. Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, iż w poniedziałek do strajku przystąpiło 48,5 proc. szkół. Jednak szef ZNP Sławomir Broniarz podał, że strajkuje 15179 szkół, czyli 74,29 proc. ogółu.

 

Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

15

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kotek 21:05:44 | 2019-04-15
 dawanie kobiecie 1500zł za 4 dzieci jest ok ale płacenie nauczycielowi 1900zł żeby uczył te dzieci  jest po prostu chore i ten system jest walnięty

Oceń 11 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 19:27:47 | 2019-04-15
Kolejny dowód na to że poziom publicznych wypowiedzi jakie słyszymy u nas już od dawna przekracza granice dobrego smaku!

Oceń 6 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 18:49:33 | 2019-04-15
Ksiądz z Lublina do księży krytkujących strajk: "A ty ile bierzesz albo dostajesz za godzinę pogrzebu?"
Ale księża gorszący się, że nauczycielom nie chodzi o dzieci tylko o pieniądze, to już jest przegięcie. Sorry, ale my tez mamy powołanie, przede wszystkim powołanie, ale też dbamy o swoje finanse i to całkiem dobrze dbamy. Wcale nie jest tak, że wszyscy i wszystko robimy za „Bóg zapłać”. Nasze „co łaska” tez potrafi mieć konkretne stawki. Jak mi się ksiądz gorszy, że nauczyciele strajkują o większą kasę pracując 18 godzin tygodniowo, to mam ochotę zapytać go: dobrze bracie, a ty ile bierzesz albo dostajesz za godzinę pogrzebu? Ile za udzielenie ślubu? Ile za intencje, czyli pół godziny Mszy? Ile bierzesz za wypisanie jednego papierka w kancelarii? A przecież mamy powołanie, a jednak nie przeszkadza nam to cenić się.

Oceń 10 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pa.glia 18:20:00 | 2019-04-15
dosadne ale słowa, ale proszę to przeczytać:
https://dorzeczy.pl/kraj/99829/tylko-swinie-pilnuja-na-egzaminie-dramat-nauczycieli-ktorzy-nie-ch...

Oceń 3 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ket 16:04:40 | 2019-04-15
Czy ci duchowni od "swołoczy" i " nierobów" sa także katechetami w szkołach? A jeśli tak, to czy bohatersko odmówią podwyżek płac wywalczonych przez strajkujących nauczycieli ??? 

Oceń 14 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Tadeusz_25 15:41:13 | 2019-04-15
Panie Karolu, czy moralne jest blokowanie przez nauczycieli egzaminów i matur? Proszę o jasną deklaracje (także od ca łej redakcji DEON-u) i nie uciekanie od tematu. A może pan to zaliczy do bohaterskich zachowań? Czyli przywiązywanie dzieci do machin oblężniczych przez Niemców i Tatarów też było bohaterstwem...

Oceń 15 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook