Proces beatyfikacyjny ks. A. Zienkiewicza

Tak wielu z nas ma świadomość, że ksiądz prałat „Wujek” pozostawił w nas duchowy ślad - powiedział bp Ignacy Dec we Wrocławiu podczas uroczystego rozpoczęcia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Aleksandra Zienkiewicza, legendarnego opiekuna duszpasterstwa akademickiego „pod czwórką”.

 

Uroczystości rozpoczęły się wspólną modlitwą na wrocławskim cmentarzu św. Wawrzyńca. Przy grobie „Wujka” zebrali się wychowankowie i przyjaciele Sługi Bożego z całej Polski.

 

W sobotnie przedpołudnie Mszy św. rozpoczynającej proces beatyfikacyjny przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski. Homilię wygłosił bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki przypomniał w katedrze wrocławskiej ostatnie lata życia ks. Aleksandra Zienkiewicza. Zaznaczył, że „niewiele wiemy o początku jego życia, ale bardzo dużo o końcu jego narodzinach dla wieczności”.

 

- Dzisiaj wypełniamy tę katedrę, aby rozpocząć postępowanie kanoniczne, którego celem będzie wyniesienie Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza do chwały ołtarzy - kontynuował bp Dec. - Nasze pragnienie włączenia go w grono błogosławionych i świętych Kościoła wplatamy w Najświętszą Ofiarę Chrystusa. Tak wielu z nas ma świadomość, że ksiądz prałat „wujek” pozostawił w nas duchowy ślad - wspominał bp Dec.

 

Następnie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się pierwsza publiczna sesja procesu beatyfikacyjnego. Przybliżono i przeprowadzono podczas niej wszystkie przewidziane w prawie kanonicznym czynności procesowe – powołano i zaprzysiężono członków Trybunału w procesie oraz postulatora na szczeblu diecezjalnym ks. Andrzeja Dziełaka.

 

Druga część sesji była poświęcona życiu i działalności Sługi Bożego. Sympozjum nosiło tytuł „Ks. Aleksander Zienkiewicz – Wrocławski Kandydat na Ołtarze”. Wśród prelegentów, którzy przybliżali postać i działalność ks. Zienkiewicza byli: o. prof. Zbigniew Suchecki OFM Conv, ks. prof. Waldemar Irek, ks. prof. PWT dr hab. Tadeusz Reroń, prof. Teresa Szostek, dr Stanisław Bogaczewicz. Nie brakło również świadectw duszpasterzy, którzy mięli okazję współpracować z „wujkiem”: bp Adam Dyczkowski, ks. Julian Żołnierkiewicz (Olsztyn), ks. Jerzy Nowaczyk (Zielona Góra), ks. Stanisław Puchała (Katowice), ks. Adam Przybecki (Poznań).

 

Sympozjum cieszyło się ogromną popularnością wśród duchowieństwa, władz miasta i Wrocławian.

 

Uroczystości zakończyły się w niedzielę Mszą św. w kościele NMP na Piasku pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza i z koncertem zespołu gospelowego Spirituals Singers Band. Na budynku przy ul. Katedralnej 4, gdzie mieszkał i pracował ks. Zienkiewicz, odsłonięto również pamiątkową tablicę.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wujek.wroc.pl 08:51:35 | 2012-02-12
Doroczne święto czwórkowe
- Imieniny Wujka -
obchodzimy w tym roku
25 lutego 2012 r. (sobota).

O godz. 16.00 spotkamy się na modlitwie różańcowej przy jego grobie na cmentarzu przy ul. Bujwida.

O godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. w kościele Św. Piotra i Pawła. Mszy św. przewodniczył będzie i homi- lię wygłosi ks. prof. Józef Swastek. Następnie zapraszamy na tradycyjną agapę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wychowankowie 10:00:11 | 2011-11-19
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Msza św. z okazji 16. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza zostanie odprawiona w dniu 19 listopada br. o godz. 17.00 w kościele św. Piotra i Pawła we Wrocławiu. Natomiast wcześniej, przy grobie Wujka na cmentarzu przy ul. Bujwida rozpoczniemy modlitwę różańcową o godz. 16.00. Po Mszy św. spotkamy się na agapie!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tsj 00:16:37 | 2011-06-04
Tablica - piękna, w pięknym miejscu.

To może za brylantem ziemi nowogródzkiej przybył do Wrocławia, kilka lat po jego śmierci, rękopis "Pana Tadeusza"? :)

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ówczesnego ordynariusza diecezji pińskiej bpa Kazimierza Bukraby, w dniu 3 kwietnia 1938 r., w katedrze pińskiej pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli. Po otrzymaniu święceń udał się z pielgrzymką do Rzymu, aby wziąć udział w uroczystej kanonizacji św. Andrzeja Boboli. W dniu 17 kwietnia 1938 r. przy jego grobie w kościele Il Gesu w Rzymie odprawił Mszę św. prymicyjną".

Nuże, Jezuici, pomóżcie w beatyfikacji!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~modlitwa 22:20:58 | 2011-06-03
Prayer for the Beatification of Father Aleksander Zienkiewicz

Holy Trinity, One God, in your inexhaustible goodness you are always raising up new people among your flock and call them to manifest to the world your Fatherly goodness, the glory of the Cross, and the love of the Holy Spirit. We worship you and thank you for having brought to our lives your faithful servant, Father Aleksander Zienkiewicz.

Trusting completely in your divine mercy and in the maternal intercession of the Immaculate Virgin Mary, he has shown himself to be in the likeness of Jesus the Good Shepherd and has pointed out to us holiness as the path to reach eternal communion with you.

We ask you, O most Holy Trinity, that the Church may number him among the blessed ones. Please, look at his heroic faith, complete devotion to you and his courage against adversities and persecutions, which he bore for your name. Please remember how, by forgiving his enemies, he overcame evil with good.

Almighty God, grant me through the intercession of your servant, Aleksander Zienkiewicz, the grace ........, that I humbly implore. We ask this through Christ our Lord, Amen.

With permission from the ecclesiastical authorities
http://wujek.wroc.pl/proces_modlitwa.html
Please report any favors received through the intercession of the Servant of God, Aleksander Zienkiewicz, to the Postulator of the Cause:

Father Andrzej Dziełak
ul. Wrocławska 18
55-020 Żórawina

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~"Jakie życie, taka tablic 17:03:20 | 2011-03-04
http://www.aktualnosciturystyczne.pl/produkt-turystyczny/jakie-zycie-taka-tablica/

"Oddał biednemu studentowi buty, które sam dostał. I dalej chodził w dziurawych. Oddałby nawet ostatnią koszulę, bo co to przy ofierze 11 nazaretanek, które oddały za niego życie w 1941 r. Cały „Wyjtek”. Czyli ks. Aleksander Zienkiewicz, legendarny duszpasterz akademicki Wrocławia. Święty człowiek, uważają jego wychowankowie. Ale Kościołowi potrzebny jest cud, żeby to stwierdzić."

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wychowankowie 11:03:39 | 2011-02-26
Wszystkiego Najlepszego Wujku!

Zapraszamy 26 lutego br. z okazji dorocznych obchodów Imienin
Wujka
- Święta czwórkowego na MODLITWĘ RÓŻAŃCOWĄ przy Jego grobie o godz. 16.00 i na MSZĘ ŚW. o godz. 17.00 w kościele Św. Piotra i Pawła we Wrocławiu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Eliza 23:53:09 | 2010-11-23
Maćku, załóż konto na DEON.pl, to napiszę Ci już o cudzie za wstawiennictwem Wujka! Czekamy na dalsze :-) Do zobaczenia w II piątek na Mszy świętej w kościele św. Idziego w intencji Jego beatyfikacji. Pozdr.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Maciej Burnecki (Wrocław) 20:35:20 | 2010-11-23
   Główna strona poświęcona Wujkowi ma adres www.wujek.wroc.pl Można tam znaleźć zarówno bieżące informacje, jak całe archiwum różnych materiałów, pomocnych także w formacji chrześcijańskiej. 

   Adres strony żywego różańca o początkach pod opieką Wujka to www.rozaniec.wiara.pl

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook