Nuncjusz apostolski do młodych: nigdy nie zamieńcie "hosanna" na "ukrzyżuj"

(fot. Studio TV NIEDZIELA/youtube.com)

Pamiętaj byś nigdy nie zamienił "hosanna" na "ukrzyżuj" - mówił abp Salvatore Pennacchio do młodzieży zgromadzonej na Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej w Dukli.

 

Nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczył Mszy św. na zakończenie tego wydarzenia. W homilii przestrzegał, że "odrzucenie Dobrej Nowiny o Chrystusie, jest to równoznaczne ze zgubieniem siebie tu i w wieczności".


Msza św. była sprawowana na stadionie miejskim w Dukli. Poprzedził ją obrzęd poświęcenia palm na Rynku, a następnie procesja na stadion. Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, koncelebrowali ją: metropolita przemyski abp Adam Szal, abp senior Jóżef Michalik, bp pomocniczy Stanisław Jamrozek i bp Milan Šašiki, ordynariusz bizantyjsko-słowiańskiej diecezji mukaczewskiej na Ukrainie.Homilię nuncjusza odczytał ks. prałat Kryspin Dubiel, pochodzący z archidiecezji przemyskiej radca Nuncjatury Apostolskiej w Polsce.

 

Po której stronie stoisz? 

 

Nuncjusz zwrócił uwagę, że postawy, kiedy ten sam lud w Niedzielę Palmową krzyczał: "hosanna", a w Wielki Piątek: "ukrzyżuj", trwają do dziś. Podkreślił, że w każdym pokoleniu są tacy, którzy dobrym życiem śpiewają Chrystusowi "hosanna" i żyją Jego programem. Są nimi ludzie święci. - Spotykamy i takich, którzy wołają dziś: "Ukrzyżuj, my sobie bez Boga poradzimy, żyjemy tak, jakby Boga nie było, nie jest On nam potrzebny do szczęścia". Chrystusa próbują zepchnąć na margines, w sferę życia prywatnego - stwierdził abp Pennacchio. - A więc Niedziela Palmowa trwa.

 

Po której stronie stoisz? Jaki wznosisz okrzyk. Pamiętaj byś nigdy nie zamienił "hosanna" na "ukrzyżuj" - przestrzegał kaznodzieja. Hierarcha wyjaśniał, że okrzyk "hosanna" to radosne pójście za Jezusem i towarzyszenie Mu we wszystkich chwilach swojego młodego życia. - Czy pocieszamy i towarzyszymy Panu, bezbronnemu i cierpiącemu w najmniejszych i najbardziej opuszczonych? Czy pomagamy Mu nieść ciężar krzyża jak Cyrenejczyk, stając się budowniczymi pokoju, twórcami przymierzy? Czy kreujemy ducha braterstwa? - pytał młodych, przywołując przemówienie papieża Franciszka z Panamy.

 

Dramatyczny okrzyk "ukrzyżuj" oznacza odrzucenie Chrystusa

 

- Jeśli trudno nam rozpoznać Chrystusa w cierpiącym bracie, odwracamy wzrok, by nie widzieć tych, którzy są w potrzebie, chronimy się w hałasie, by nie słyszeć tych, którzy proszą nas o pomoc, zakrywamy usta, żeby nie krzyczeć "hosanna" na wiwat przechodzącego Pana. Dlatego dramatyczny okrzyk "ukrzyżuj" oznacza w naszym życiu odrzucenie Chrystusa i Jego nauki oraz pogrążenie się w bezsensie życia - kontynuował nuncjusz. Abp Pennacchio stwierdził, że zepsuty świat proponuje odrzucenie Dobrej Nowiny o Chrystusie, ale "jest to równoznaczne ze zgubieniem siebie tu i w wieczności".

 

- Dlatego już dziś potrzeba wyboru, którą drogą chcesz iść - podkreślił. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał także marszałek sejmu Marek Kuchciński, który przypomniał, że dzisiaj po raz pierwszy obchodzone jest Święto Chrztu Polski, upamiętniające wydarzenie sprzed ponad 1050 lat. Polityk mówił o odpowiedzialności za podejmowane decyzje, również te w życiu publicznym. Wyjaśniał również założenia niektórych programów rządowych, które mają pomagać młodym. Do młodzieży zwrócił się także dyrektor radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk, który podkreślił, że jest zbudowany postawą i taką liczbą uczestników spotkania. Jak stwierdził, dodaje to wiatru w żagle. Radził też, aby nie zniechęcać się ewentualną krytyką, bo "pioruny uderzają tylko w wysokie drzewa".

 

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej rozpoczęło się w piątek i zgromadziło ok. 4,5 tys. osób. Po raz pierwszy uczestniczy w nim także ponad 100-osobowa grupa młodzieży z Ukrainy, Słowacji i Węgier.Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej organizowane jest od 1994 r. w weekend przy Niedzieli Palmowej, za każdym razem odbywając się w innym mieście diecezji. Za rok miejscem spotkania będzie Błażowa.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook